آغاز داوری ۵۵۰ اثر جایزه کتاب سال دانشجویی

عادل تقوی، رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا درباره آغاز داوری کتاب سال دانشجویی گفت: با توجه به اینکه فراخوان بیست و ششمین دوره کتاب سال دانشجویی از ابتدای سال ۹۸ اعلام شده بود، مهلت ارسال آثار تا تیرماه بود که پس از اتمام مهلت، یک ماه دیگر نیز تمدید شد و در نهایت داوری ۵۵۰ اثر در گروه شش‌گانه آغاز شد.

وی افزود: در مرحله نخست داوری، آثاری که شرایط اولیه را نداشتند، از چرخه داوری‌ها خارج شدند و در نهایت این تعداد اثر پس از تقسیم‌بندی در گروه‌های مختلف داوری شدند که در حال حاضر دو مرحله از داوری‌ها انجام شده و دو مرحله دیگر نیز تا پایان مهرماه انجام خواهد شد.

تقوی ادامه داد: داوری‌ها هر سال در دبیرخانه کتاب سال جمهوری اسلامی انجام می‌شد، اما امسال در مجموعه جهاد دانشگاهی انجام می‌شود، زیرا خانه کتاب در بحث مسائل مالی با محدودیت‌هایی مواجه بود و نتوانست ما را همراهی کند.

وی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های جایزه کتاب سال دانشجویی این بود که از برگزیدگان دوره‌های قبل در روند داوری دوره‌های بعد استفاده کنیم و در این دوره این کار انجام شده است.

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در ادامه با اشاره به موضوعات ویژه این دوره گفت: موضوعات ویژه متناسب با شعار سال، حمایت از تولید داخلی، فرهنگ عمومی و آسیب‌های اجتماعی انتخاب و اعلام می‌شوند و امسال نیز دو موضوع جدید مدیریت رسانه و مدیریت بحران و پدافند غیرعامل را داشتیم. در واقع در انتخاب موضوعات ویژه متولی‌محور هستیم، به این معنی که موضوع فرهنگ عمومی مربوط به سازمان فرهنگ و هنر و ارتباطات و شورای فرهنگ عمومی است و آن‌ها متولی این بخش هستند و اطلاع‌رسانی آن نیز بر عهده آن‌هاست و شاید به این دلیل است که تعداد آثار در این بخش‌ها اندک است.

وی در مورد جوایز بیست و ششمین دوره کتاب سال دانشجویی نیز گفت: با توجه به عنوان این جشنواره، سطح جوایز نیز متناسب با آن است. در واقع تلفیقی از جوایز مادی و معنوی مانند خرید کتاب برگزیدگان است و بنابراین میزان ثابتی تعیین نشده است و هر سال برحسب میزان حمایت‌ها و مشارکت‌هایی که از سازمان‌ها و نهاد‌های گوناگون می‌شود، جوایز را تعیین می‌کنیم. البته در دوره‌های قبل‌تر، ۵ سکه تمام بهار آزادی نیز اهدا کرده‌ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code