آیت‌الله سیدمحمدتقی نقوی دعوت حق را لبیک گفت

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ آیت‌الله سیدمحمدتقی نقوی از دانشمندان و اساتید حوزه علمیه و سخنوران معاصر تهران بودند که در سال ۱۳۴۸ قمرى ( ١٣٠٨ ش) در شهر قائن به دنیا آمدند و در بیت سیادت پرورش یافته و مقدمات را در قائن خواندند، سپس در سن ۱۶ سالگى در سال ۱۳۶۴ قمرى به مشهد عزیمت و در مدرسه ابدال خان اقامت و ادبیات را نزد مرحوم ادیب نیشابورى به پایان رساندند و سطوح میانى و نهایى را در خدمت مرحوم آیت الله حاج سیداحمد مدرس یزدى و کفایه و مکاسب را از مرحوم آیات حاج شیخ هاشم قزوینى و حاج میرزا حسین فقیه سبزوارى آموخته و رسائل را از مرحوم آیت الله حاج شیخ کاظم دامغانى فراگرفتند. پس از آن به قم آمده و مدت یک سال اقامت و از محضر آیات استفاده و در سال ۱۳۶۸ قمرى ، به نجف اشرف مهاجرت کردند.

مرحوم آیت الله نقوى، مدت هشت سال در نجف أشرف اقامت اختیار کرده و از محضر آیات عظام مرحوم سیدمحمود شاهرودى و میرزا باقر زنجانى بهره برد که به گفته خودش عمده فقه را از مرحوم آیت‌الله العظمى حکیم و عمده اصول را از مرحوم آیت ‌الله خوئى آموخت و در سال ۱۳۷۶ قمرى به ایران مراجعت و به زادگان خود قائنات رفت و مدت 12 سال در آن سامان به خدمات دینى اشتغال داشت. در سال ۱۳۸۸ قمرى بنابر تقاضاى برخى از بزرگان و نیاز به جایگاه علمى او در حوزه تهران به این شهر هجرت کرده و به درس و شاگرد پرورى در حوزه علمیه تهران و در مدارس مختلف آن پرداخت و در کنار تربیت ستارگان حوزوى و تبلیغ معارف دینی، به تألیف آثاری با موضوعات مذهبی مبادرت ورزید.

«مفتاح السعادة فی شرح نهج‌البلاغه»، «شرح خطبه فدک»، «شرح زیارت جامعه کبیره»، «شرح خطبه غدیر»، «شرح دعای کمیل»، «شرح دعای عرفه» و «ضیاء الفرقان فی تفسیر القرآن» از جمله آثار ایشان است.
این عالم ربانی بامداد امروز، شنبه چهارم شوال ١٤٤٠ هجرى(18 خردادماه) در سن 90 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code