اعیاد اسلامی ـ ایرانی چه مفهومی دارد؟

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ حجت‌الاسلام محمد رضوی‌راد، مدیر انستیتو علوم انسانی و علوم اسلامی آلمان در یادداشتی به مناسبت عید سعید فطر نوشت: عید در فرهنگ ایرانی و اسلامی مفهوم و معنای  نزدیک به هم دارد. در تاریخ کهن ما ایرانیان، عید با واژگانی چون نوروز، طبیعت، طراوت و شادابی، جوانه زدن و به شکوفه نشستن، آتش و روشنایی و واژگانی که همه سر از سلامت، نشاط و زندگی در می‌آورد، عجین است.

اعیاد اسلامی با اعیاد ایرانی همزبانی مفهومی دارد، به ویژه عید قربان و عید فطر. برداشتن بزرگترین مانع زندگی با نشاط انسانی از سر راه و قربانی کردن نفس پیش پای عقل و عشق، پیش‌ نیاز دستیابی به شادی و طراوت در زندگی است، همان‌گونه که چهره به چهره شدن دوباره انسان با فطرت و حقیقت گمشده‌اش، به عنوان شکرانه بازگشت دوباره به فطرت و زندگی سرشار از بهجت، سرور و سلامتی پاس داشته می‌شود.

شاید پیام مشترک اعیاد ایرانی و اسلامی آن باشد که دورافتادگی انسان از وجود حقیقی خود و فلسفه آفرینشش، شادی، طراوت و رشد را از او می‌گیرد و سلامت وی را در معرض آسیب قرار می‌دهد. روز عید بازگشت به چرخه طبیعی حیات، قدرشناسی، انبساط و سلامت روحی و جسمی انسان را به دنبال خواهد داشت که «کلَّ یَومٍ لَا یُعصَیَ اللهُ تَعالَی فِیهِ فَهُوَ یَومُ عِیدٍ؛ هر روزی که انسان در آن بتواند گامی خلاف سنت‌ها، اراده و تصمیمات هستی‌آفرین بر ندارد، آن روز، روز او است.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code