انتقاد از یک موازی‌کاری پر هزینه به جای همکاری‌ کم هزینه

به گزارش وب سایت لبخند خدا به نقل از روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، حامد علی اکبرزاده،‌ دبیر چهارمین دوره مسابقات ملی دفاع سه دقیقه‌ای پایان نامه با اشاره به اینکه قرار بود در صورت بهبود وضعیت شیوع کرونا این مسابقات مردادماه جاری برگزار شود، گفت: متأسفانه شیوع بیماری کرونا اجازه برگزاری مرحله نیمه نهایی را نمی‌دهد و به همین دلیل ممکن است این مرحله شهریورماه سال جاری اجرا شود.

 

وی افزود: در صورت مساعد نشدن شرایط ممکن است برگزاری مسابقات را در فضای مجازی دنبال کنیم که البته این کار موجب کاهش کیفیت مسابقات خواهد شد.

 

علی اکبرزاده با انتقاد از موازی کاری برخی مجموعه‌های دولتی در اجرای این مسابقات گفت: در حالی که این مسابقات از سال ۹۵ به همت جهاد دانشگاهی در ایران اجرا می‌شود و در سه سال گذشته نیز به صورت ملی در برخی استان‌های کشور اجرا شده است، متأسفانه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در اقدامی عجیب و موازی مسابقاتی را با عنوان اولین دوره مسابقات ملی پایان‌نامه سال سه دقیقه‌ای راه‌اندازی کرده‌ است.

 

وی ادامه داد: در دوره‌های قبلی این مسابقات از مجموعه‌های مختلف دولتی و غیردولتی درخواست کردیم که برای اجرای مسابقات دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه به کمک جهاددانشگاهی بیایند، اما به جای کمک، کاری موازی را شروع کرده‌اند و در رابطه با این اقدام اعتراض‌های کتبی و شفاهی مسئولان جهاد دانشگاهی به مسئولان مربوطه در صندوق حمایت از پژوهشگران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام شده، اما تاکنون هیچ واکنش مؤثر و اقدامی صورت نگرفته است.

 

دبیر چهارمین دوره مسابقات ملی دفاع سه دقیقه‌ای بیان کرد: در این شرایط اقتصادی برگزاری این مسابقات از سوی یک مجموعه دولتی با این هزینه‌های هنگفت چه توجیهی دارد؟ در حالی که می‌توانستند به جای موازی‌کاری، از اقدام جهاددانشگاهی حمایت و اهداف خوبی همچون حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی از مجرای جهاددانشگاهی را دنبال کنند.

 

سرپرست سازمان انتشارات جهاددانشگاهی یادآور شد: جهاددانشگاهی مسابقات پایان‌نامه سه دقیقه‌ای را براساس استاندارد‌ها و دستورالعمل‌های دانشگاه کوئینزلند استرالیا که مبدع این مسابقات در دنیا بوده، اجرا می‌کند و سال گذشته مجوز مربوط را از این دانشگاه اخذ کرده است و حاضر است تجربه ارزشمندی را که طی این چهار سال اندوخته، در اختیار سایر دستگاه‌ها قرار دهد.

 

وی در پایان اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم که صندوق حمایت از پژوهشگران برای اجرای این مسابقات در کنار جهاددانشگاهی قرار بگیرد تا این رخداد علمی و فرهنگی با کیفیت بهتری اجرا شود. البته همه می‌دانند که مجموعه جهاددانشگاهی مجموعه‌ای خلاق، پرنشاط و پیشگام است و در همین راستا امسال نخستین جشنواره دانشجویی کتاب سه دقیقه‌ای را در سطح ملی آغاز کرده است. این اقدام تاکنون در کشور سابقه نداشته است و امیدواریم در سال‌های بعدی با حمایت مجموعه‌های دولتی و غیردولتی شاهد رشد و ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code