بروز سالانه ۱۱۰ هزار مورد سرطان در کشور

به گزارش وب سایت لبخند خدا، به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در مراسم نکوداشت و تقدیر از پروفسور‌قوام‌زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت: عوامل مؤثر بر سرطان سبب می‌شوند تا ۲۰ سال آینده سرطان در ایران ۱۱۵ درصد رشد داشته باشد.

وی گفت: سالانه ۱۱۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند که سهم مردان ۵۳ درصد و سهم زنان ۴۷ درصد است، میزان شیوع سرطان در کشور کمتر از میانگین جهانی بوده و شیوع سرطان در استان مرکزی نیز کمتر از شیوع کشوری است.

وی با تأکید بر اینکه، کاربرد تعابیری مانند «سونامی سرطان» در کشور صحیح نبوده و افزایش آمار سرطان در تمام جهان اتفاق می‌افتد، افزود: در ابتلا به سرطان، سه عامل مهم نقش دارد، نخست، افزایش سن، دوم، عوامل خطر زندگی ناسالم و سومین عامل نیز عوامل محیطی نظیر آلودگی هوا، است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: بیماری سرطان در کل دنیا، بیماری پرهزینه است و سالانه دو درصد از درآمد ناخالص ملی جهان صرف درمان بیماری سرطان می‌شود. در کشور ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم، ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف سرطان می‌شود که سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن به صورت مستقیم و نقد هزینه شده و ۵۰ درصد آن، برای تأمین دارو‌های شیمی درمانی هزینه می‌شود.

وی بیان کرد: این درحالی است که بنا بر توصیه سازمان جهانی بهداشت، از مجموع هزینه‌های مستقیم و نقدی بیماری سرطان، ۵۰ درصد برای جراحی، ۴۰ درصد برای رادیوتراپی و ۱۰ درصد برای شیمی درمانی باید هزینه شود.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به سوابق درخشان و خدمات ارزشمند دکتر قوام زاده، اظهار کرد: پروفسور قوام‌زاده علاوه بر اینکه بنیانگ‌ذار پیوند مغز استخوان در کشور هستند، در درمان سرطان با بهره‌گیری از روش‌های ارزان قیمت و تجویز دارو‌هایی مطابق با توان مالی مراجعین گام‌های مؤثر و امید بخشی را برای بیماران برداشته‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code