بیمه نکردن کارگر از سوی کارفرما غیرقانونی است

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ محمدحسن زدا، قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی در صفحه اینستاگرام خود به موضوع نحوه پوشش کارگر و کارفرما پرداخت و نوشت: کارگران از همان روز نخست اشتغال، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند و کارفرما از همان ابتدا باید نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران اقدام کند.
وی در ادامه با طرح این پرسش که آیا توافق کارفرما و کارگر برای بیمه نکردن کارگر قانونی است؟ توضیح داد: یکی از پرسش‌هایی که عموماً از سوی بیمه‌شدگان یا کارگران پرسیده می‌شود، این است که آیا کارگر و کارفرما می‌توانند ضمن توافق، از ادامه بیمه‌پردازی خودداری کنند.

در این رابطه یادآور می‌شوم که در فصل هشتم و ماده ۱۴۸ قانون کار کشورمان به صراحت بر بیمه اجباری کارگر از سوی کارفرما تأکید دارد. طبق این قانون، بیمه کارگران اجباری و تکلیفی برعهده کارفرمایان است که به هیچ وجه نمی‌توان از آن استنکاف کرد.

ماده ۱۴۸: کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون {قانون کار} مکلفند بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.

همچنین در مواد ۳۶ و ۳۹ قانون تأمین اجتماعی و آیین‌نامه نحوه تنظیم لیست نیز کارفرمایان مکلف شده‌اند ضمن کسر حق بیمه سهم بیمه شده و افزودن سهم خود نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کنند. بنابر‌این طبق قانون در هر حال کارفرما مسئول ارسال لیست و پرداخت حق‌بیمه کارکنان شاغل به سازمان تأمین اجتماعی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code