ترسیم استراتژی مبارزاتی علیه رژیم صهیونیستی؛ توسعه حداکثری مقاومت تا تحقق همه‌پرسی

تحلیل هانی‌زاده از بیانات رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس/

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز جهانی قدس به بیان هفت توصیه درباره ادامه جهاد بزرگ و مقدس کنونی پرداخته و فرمودند: اصلی‌ترین توصیه، تداوم مبارزه و گسترش عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی است و بی‌گمان ویروس صهیونیسم دیری نمی‌پاید و به همت و ایمان و غیرت جوانان، از این منطقه ریشه‌کن و ازاله خواهد شد.

از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب در این سخنرانی بر راهکار رفراندوم با حضور همه فلسطینیان از ادیان و اقوام مختلف به عنوان هفتمین توصیه، تأکید کردند که می‌توان از این طریق به یک تصویر روشن از راهبرد مردم سالار و حق‌مدارانه جمهوری اسلامی ایران درباره مسئله فلسطین دست یافت؛ «مقاومت حداکثری تا برگزاری همه‌پرسی».

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه، در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا درباره بیانات رهبر معظم انقلاب به ویژه تأکید بر گسترش عرصه مبارزه و مقاومت به همه سرزمین‌های فلسطینی گفت: بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس، استراتژی مبارزاتی جهان اسلام و ملت فلسطین را در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی ترسیم کرد. محورهای مهمی در این سخنان وجود داشت که اصلی‌ترین آن تعریف یک سازوکار کاملا راهبردی برای تقابل با رژیم صهیونیستی است.


بیشتر بخوانید:


وی افزود:‌ در طول سال‌های اخیر رژیم صهیونیستی، آمریکا و رژیم‌های مرتجع عربی تلاش کردند بین ساکنان نوار غزه و کرانه باختری شکاف ایجاد کنند و زمینه نوعی سازش را بین کرانه باختری و رژیم صهیونیستی فراهم کنند تا ساکنان نوار غزه که صاحب رویکرد انقلابی و مقاومت محور هستند در انزوا قرار گیرند. لذا این طرح موجب شد ساکنان کرانه باختری به ناظران بی‌تفاوتی نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی تبدیل شوند و بیشتر فشارها متوجه ساکنان نوار غزه شود. به همین دلیل کشتارهای بیشتری در سطح نوار غزه انجام ‌شد و بیشتر بار مبارزه بر دوش این منطقه بود.

ضرورت تغییر در شکل مبارزه علیه اسرائیل

هانی‌زاده اظهار کرد: به همین دلیل باید تغییری در شرایط مبارزه شکل گیرد و جبهه قدرتمندی با شرکت ساکنان کرانه باختری در کنار نوار غزه ایجاد شود؛ این یک حرکت راهبردی است. در واقع بی‌تفاوت بودن بخشی از جامعه فلسطینی شرایط را برای ساکنان نوار غزه دشوارتر و اجرای طرح‌های آمریکایی ـ عبری ـ عربی را تسهیل می‌کند.

این کارشناس مسائل منطقه تأکید کرد: بنابراین این بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب طرح بسیار تأثیرگذار و مهمی خواهد بود و اگر این دو منطقه کنار هم به عنوان یک ملت و جبهه واحد قرار و مقاومت کنند رژیم صهیونیستی از درون دچار افول و فروپاشی خواهد شد. در واقع مقام معظم رهبری با شناخت دقیقی که از حوزه جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی اراضی اشغالی دارند این موضوع و طرح راهبردی را مطرح کردند که نقش مؤثری در به نتیجه رسیدن مبارزات ملت فلسطین علیه صهیونیست‌ها خواهد داشت.

هانی‌زاده بیان کرد: نکته مهم دیگر در بیانات ایشان، سازش‌کاری رژیم‌های مرتجع عربی بود که می‌تواند به تضعیف مبارزات 72 ساله ملت فلسطین منجر شود. اکنون شاهد هستیم که این رژیم‌ها در تلاش برای برقراری رابطه و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند؛ این امر می‌تواند دستاوردهای مبارزاتی ملت فلسطین را از بین ببرد.

وی یادآور شد: بنابراین می‌توان گفت بیانات رهبر معظم انقلاب مشتمل بر مجموعه‌ای از پیشنهادها و راهکارهای عملی برای تقابل با رژیم صهیونیستی بود و در عین حال ایشان به شدت از بی‌توجهی و سکوت جامعه جهانی و سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی نسبت به کشتار ملت فلسطین و تشدید تجاوزگری‌های رژیم صهیونیستی انتقاد کردند.

همه‌پرسی؛ راه حلی مبتنی بر اصول دموکراتیک و بشردوستانه

هانی‌زاده درباره اهمیت طرح جمهوری اسلامی ایران مبنی بر برگزاری همه‌پرسی با حضور همه فلسطینیان گفت: این پیشنهاد که رهبر معظم انقلاب از سال‌های پیش مطرح کردند و در سخنرانی روز جهانی قدس نیز مجددا بر آن تأکید فرمودند یک راه حل مبتنی بر اصول دموکراتیک، بشردوستانه و مقبول جهانی است.

این کارشناس مسائل منطقه ابراز کرد: اغلب اتفاقات پیچیده‌ای که در یک صد سال گذشته در جهان رخ داده با برگزاری رفراندوم زیرنظر سازمان ملل حل شده است و مسئله فلسطین نیز که دارای ابعاد منطقه‌ای، جهانی، اسلامی و عربی است، تنها از رهگذر برگزاری یک رفراندوم عادلانه با حضور همه ساکنان اراضی اشغالی اعم مسلمان، یهودی و مسیحی حل می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: در واقع این راه‌کار آخرین راه حل بحران 72 ساله منطقه و فلسطین و مبتنی بر اصول منطقی، عقلانی و اخلاقی است و سازمان ملل باید در این باره اقدامات لازم را انجام دهد. لذا مقاومت تا زمانی که رژیم صهیونیستی به این راه حل تن نداده باید با شدت بیشتری ادامه پیدا کند تا رژیم صهیونیستی مجبور به پذیرش برگزاری رفراندوم شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code