توجه به آموزه‌های نماز؛ بهترین راه مدیریت فضای مجازی

رئیس دستگاه قضا در اجلاس سراسری نماز تأکید کرد؛

به گزارش خبرنگار وب سایت لبخند خدا از گرگان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز که امروز، 21 آذرماه در گرگان در حال برگزاری است، اظهار کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اقدامات خوبی در زمینه اقامه نماز انجام شد و این اجلاس برای بازنگری عملکرد مسئولان و برنامه ریزی برای ارتقا برنامه ها در زمینه اقامه نماز فرصت مناسبی است.

وی ادامه داد: شرط بهره بردن از هدایت الهی عبودیت است و بهترین راه برای عبودیت، ذکر است که نماز جلوه کامل ذکر الهی است و می‌تواند انسان را از آسیب‌ها مصون سازد. نماز انسان را از بزرگ‌ترین رذایل انسانی یعنی خوی تکبر و استکبار باز می‌دارد.

تقدم عدل انفسی بر عدالت آفاقی

حجت‌الاسلام رئیسی عنوان کرد: وقتی جامعه‌ای بخواهد به عدالت برسد باید نخست اعضای آن عدالت را در خود ایجاد کنند. به عبارت دیگر عدالت انفسی به نسبت عدالت آفاقی، تقدم دارد. در زمینه عدالت شخصی، وقتی کسی ارتباط خود را با خداوند حفظ می‌کند، زمینه تحقق عدالت را در خود ایجاد کرده است.

وی با اشاره به زمینه‌های ظلم اجتماعی افزود: انسانی که می‌خواهد در زندگی به تعادل برسد باید در چهار حوزه ظلم به خود، ظلم به خدا، ظلم به دیگران و ظلم به هستی و طبیعت، مراقب رفتار خود باشد و این نماز است که می‌تواند انسان را از ظلم در این عرصه‌ها باز دارد و او را به عدالت برساند.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: هیچ اختراع بشری همانند فضای مجازی نتوانست بر همه ابعاد زندگی انسان سیطره پیدا کند. برخی اعتقاد دارند که می‌توان جلوی ارتباطات دیجیتال را گرفت اما نظر من این است که با توجه به ظرفیت‌های بالای معنوی نماز می‌توان دانش‌آموزان را نسبت به آسیب‌های فضای مجازی مصون نگه داشت.

وی گفت: تأکید قرآن در بحث نماز به برپایی و اقامه آن است و نه فقط صرف انجام آن و به همین خاطر اقامه نماز در آیات قرآن به عنوان اولین شاخص یک حکومت اسلامی معرفی شده است. در کشور عربستان نماز دائما برگزار می‌شود اما اقامه نماز صورت نمی‌گیرد زیرا حکومت ظالم آل سعود در رأس آن است و شرط اول اقامه نماز در این کشور این است که حکومت ظالم در رأس قدرت نباشد.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه بیان کرد: وقتی در زمینه‌ای دچار آسیب شدیم، می‌توان در پرتوی ارتباط با خداوند آن آسیب را برطرف کنیم. ارتباط با خداوند طبق تصریح قرآن کریم سبب آرامش انسان می‌شود. همین الگو در زمینه مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی، قضایی و … نیز می‌تواند راه گشا باشد. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code