تک فرزندی و کاهش تاب‌آوری کودکان/ طلاق با بروز اولین اختلاف

رضا جعفری، مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی و رئیس مرکز اورژانس اجتماعی کشور در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا؛ در پاسخ به این سؤال که آیا تعداد مراکز اورژانس اجتماعی در کشور کافی است؟ گفت: برای سال 98 ایجاد 10 مرکز اورژانس اجتماعی جدید برنامه‌ریزی شده بود البته به شرط تأمین اعتبارات لازم که این اعتبار محقق نشد. هم اکنون نیز اعتباری که برای اورژانس اجتماعی اختصاص داده می‌شود کفاف هزینه‌های جاری را می‌دهد و نمی‌توان اقدامات توسعه‌ای انجام داد.  

وی اضافه کرد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور نیاز است مدام توانمندی‌های اورژانس اجتماعی و تجهیزات این مراکز افزایش و توسعه پیدا کند تا رشد توانمندی‌های ما از رشد آسیب‌های اجتماعی پیشی گیرد.

جعفری از سازمان برنامه و بودجه، مجلس و هر نهادی که می‌تواند به بهزیستی کمک کند درخواست کرد که برای ارتقای شرایط کارشناسان اورژانس اجتماعی کمک کنند و افزود: علی رغم سختی کار بسیار زیاد کارشناسان اورژانس اجتماعی فقط حقوق پایه دریافت می‌کنند که با توجه به تورم موجود پاسخگوی نیازهای آنها نیست. طی چند سال اخیر نیز اقداماتی که باید در حوزه ارتقای اورژانس اجتماعی صورت می‌گرفت، انجام نشده و باعث عقب ماندگی در این حوزه شده است.

آسیب‌های اجتماعی منتظر ما نمی‌مانند

وی با تأکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی منتظر ما نمی‌مانند و تابع شرایط حاد اجتماعی، سیاسی و اجتماعی هستند، گفت: ما باید شرایط بروز و عود آسیب‌ها را بشناسیم و آینده‌پژوهی در این حوزه انجام دهیم. اگر آمادگی مواجهه با روند بروز و گسترش آسیب‌ها در آینده نزدیک را نداشته باشیم شاهد گسترش آسیب‌ها خواهیم بود.

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی به مسئله سالمندی، گسترش طلاق، پایین آمدن آمار فرزندخواهی، حاشیه‌نشینی و افزایش مهاجرت اشاره کرد و گفت: این مسائل آینده را در مقابل ما ترسیم می‌کند و ما باید متناسب با این آینده قابل تصور در حوزه نرم‌افزای و سخت‌افزاری اورژانس اجتماعی را تقویت کنیم.

جعفری در پاسخ به این سؤال که چند درصد از خانواده‌های ایرانی با آسیب‌های اجتماعی درگیر هستند؟ گفت: نمی‌توانیم آماری در این زمینه ارائه دهیم. 24 میلیون خانوار اکنون در ایران زندگی می‌کنند؛ آمار اورژانس اجتماعی آمار حداقلی از آسیب‌های اجتماعی است که نمی‌تواند به روشنی نشان دهد چند درصد از مردم درگیر آسیب‌های اجتماعی هستند.

وی این مسئله را هم متذکر شد که در جمع‌بندی جهانی ایران جزء سالم‌ترین کشورها از منظر آسیب‌های اجتماعی است و مثلاً در حوزه طلاق و خودکشی جزء کشورهایی با سطح متوسط به پایین هستیم و هنوز وضعیت آسیب‌های اجتماعی ایران قرمز نیست اما اگر مراقب نباشیم مجبور خواهیم شد در آینده هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنیم.

اعتیاد؛ اولین عامل طلاق و خشونت‌های خانوادگی

جعفری در پاسخ به این سؤال که اکنون کدام آسیب اجتماعی بیشترین آسیب را به کشور وارد کرده است؟ گفت: همانطور که دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرده‌اند 70 درصد زندانیان کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم با مواد مخدر مرتبط هستند. هم در طلاق و هم در خشونت‌های خانوادگی اولین عامل اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی است.  

وی اضافه کرد: درست است که شیب شدید طلاق کنترل شده اما این کافی نیست و باید متولیان مسئله طلاق ورود علمی‌تری به این مسئله داشته باشند. باید در مبانی آموزشی تغییرات جدی ایجاد کنیم البته نه فقط در آموزش‌های رسمی بلکه در آموزش‌های غیر رسمی هم به آموزش آئین همسرداری و فرزندپروری اقدام کنیم. باید از سنین دبستان مهارت‌های زندگی را به بچه‌ها آموزش دهیم.

جای آموزش تاب‌آوری در جامعه خالی است

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی تصریح کرد: هنوز هم جای آموزش تاب‌آوری در جامعه خالی است. تک فرزندی موجب شده تاب‌آوری و قدرت تحمل بچه‌ها کاهش پیدا کند و لازم است آنها آموزش‌های ارتقای تاب‌آوری را ببینند تا بعد از ازدواج با یک اخم یا اختلاف ساده به فکر طلاق نیفتند.

وی در پایان گفت: متأسفانه در خشونت‌های خانوادگی با والدینی مواجه می‌شویم که ساده‌ترین اصول فرزندپروری را نمی‌دانند و آگاه نیستند که متناسب با سن فرزندشان باید چه رفتاری با آنها داشته باشند. درصد قابل توجهی از خشونت خانگی نیز ناشی از خشونت نسبت به همسر است و زوجین حتی در نوع ارتباطی که با همسر خود دارند مشکل دارند و باید مهارت‌های لازم را بیاموزند. حل این مسائل تنها بر عهده سازمان بهزیستی نیست بلکه باید سایر نهادهای فرهنگی و آموزشی نیز در این زمینه اقدام کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code