جبری‌گرایی و اشعری‌مسلکی؛ مانع فهم صحیح عاشورا

به گزارش خبرنگار وب سایت لبخند خدا؛ سومین شب از سلسله‌نشست‌های «عاشورا و امروز ما» شامگاه شنبه ۱۶ شهریورماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان، پژوهشگر تاریخ اسلام و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فاضل میبدی، مدرس حوزه و دانشگاه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل میبدی در این نشست اظهار کرد: یکی از مسائلی که مانع بهره‌گیری از تاریخ اسلام می‌شود، این است که با جبری‌گری و اشعری‌مسلکی به مسائل نگاه کنیم. عده‌ای دائماً می‌گویند همه چیز خواست خدا بود و همه مسائل زمینی را می‌خواهند به آسمان پیوند بزنند. اگر اینگونه باشد که امام حسین(ع) برای حرکت و شهادت خود دستوری ویژه از جانب خدا دریافت کرده باشد و بر اساس شرایط زمان و مکان تصمیم گیری نکرده باشد، دیگر واقعه عاشورا نمی‌تواند برای امروز ما درس داشته باشد.

وی تصریح کرد: من روز گذشته از رادیوی قم شنیدم که کارشناس روحانی برنامه می‌گفت «گریه بر امام حسین(ع) سه فایده دارد، اول اینکه هر کس بر امام گریه کند، همه گناهانش بخشیده می‌شود». ای کاش می‌توانستم همانجا از واعظ بپرسم این مسئله در کدام روایت معتبر آمده است؟ آیا قرآن و عقل این را می‌پذیرد؟ کسی که هزاران میلیارد اختلاس یا به حقوق بشر تجاوز می‌کند، آیا با گریه بر امام حسین(ع) بخشیده می‌شود؟ پس نظام جزای الهی چه می‌شود؟

فاضل میبدی افزود: آن واعظ در ادامه گفت «دومین فایده گریه بر امام حسین(ع) این است که هرکس برای ایشان گریه کند، مشمول شفاعت ایشان در روز قیامت می‌شود». پرسش اینجاست که اگر در مرحله قبلی همه گناهانش بخشیده شده است، پس دیگر شفاعت به چه کارش می‌آید؟ و در ادامه هم گفت «گریه‌کننده بر امام حسین(ع) جزء مخلصین قرار می‌گیرد».

این مدرس حوزه و دانشگاه اظهار کرد: ندای «وا اسلاما» باید در چنین جایی سر داده شود و علما باید نسبت به طرح مسائل بی‌سند واکنش نشان دهند. از صداوسیما بعید است چنین سخنانی را پخش کند. هرچه به واقعه عاشورا زمینی‌تر نگاه کنیم و از اسرار و اساطیر پیرامون آن بکاهیم، بهره بیشتری می‌بریم. ما معتقدیم وحی ریشه در آسمان دارد، اما پیامبر با معجزه و کرامت و اسرار آسمانی به سراغ مدیریت جامعه و جنگ‌ها نرفت، بلکه جنگ‌ها و رویارویی با دشمنان و منافقان امری زمینی بود.

این گزارش تکمیل می‌شود…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code