جوان‌گرایی در ساختارهای مدیریتی به مثابه یک راهبرد دیده شود/ بها ندادن به احزاب؛ عامل رکود کادرسازی

محمد جواد آرین‌منش، نماینده اسبق مجلس و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار وب سایت لبخند خدا، درباره ضرورت جوان‌گرایی در جریانات و احزاب سیاسی کشور به ویژه با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و تأکید رهبری بر نقش محوری جوانان در چهل سال دوم گفت: چهل سال از عمر انقلاب اسلامی سپری شده و جوانان سال‌های نخست انقلاب که در سمت‌های مدیریتی نظام و تداوم راه انقلاب نقش اساسی داشتند امروز به پیران انقلاب تبدیل شدند و به طور طبیعی گردش روزگار می‌طلبد یک روحیه نشاط و جوانی در عرصه سیاسی کشور حاکم شود.

مسئولان از تکرار تأکیدات رهبری بر جوان‌گرایی پرهیز کنند

وی با اشاره به تأکیدات فراوان رهبری بر جوانان و جوان‌گرایی در بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: مهم این است که این تأکیدات به یک راهبرد از سوی مسئولان تبدیل شود و از تکرار مطالب و تأکیدات رهبری پرهیز شود. امروز در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که سطح تحصیلات ارتقا پیدا کرده و تعداد قابل ملاحظه‌ای دانش‌آموخته در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در تخصص‌های مختلف ‌وجود دارند و باید از این نیروها و ظرفیت‌ها استفاده مناسب شود. از سوی دیگر تعداد زیادی نیروی بازنشسته در مسئولیت‌های مختلف در بخش دولتی، غیر دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی همچنان بر سر کار هستند که با توجه به نرخ بالای بیکاری بایستی با نیروهای جوان جایگزین شوند.

آرین‌منش با تأکید بر پیشگام بودن احزاب و تشکل‌های سیاسی و مجموعه‌های تربیت‌کننده نیروی انسانی در زمینه جوان‌گرایی به ویژه در حوزه سیاسی و مدیریتی، گفت: البته متأسفانه بیشتر اعضای احزاب سیاسی مانند سایر نهادهای سیاسی پیر شده‌اند و بعضی نیز در جذب نیروهای جوان ناموفق بوده‌اند. از سوی دیگر جوانان نیز به علت آسیب‌هایی که از حضور در احزاب و تشکل‌های سیاسی دیدند و عدم حمایت حاکمیت از فعالیت‌های حزبی غالبا از حضور در احزاب و گروه‌های سیاسی گریزان هستند و ترجیح می‌دهند با خودسانسوری مانع بروز اندیشه‌ها و ایده‌های سیاسی خودشان شوند چرا که هر جریان سیاسی که هر دوره عهده‌دار اداره امور کشور شده نیروهای جریان حاکم قبلی را تا پایین‌ترین رده‌های مدیریتی حذف کردند.

ضرورت نگاه نظام‌مند و سامان‌یافته به مقوله گردش نخبگان

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: با توجه به توصیه‌های رهبری و همچنین خط مشی ایشان در انتخاب نیروهای جوان در نهادهایی مانند نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس ستاد ائمه جمعه و …لازم است مسئولان نیز به تأسی از ایشان این مسئله را به منزله یک راهبرد بنگرند و مسئله گردش نخبگان را به طور برنامه‌ریزی شده و سامان‌یافته اجرایی کنند. زیرا تداوم راه انقلاب و توسعه کشور بدون تردید نیازمند تزریق نیروها و افکار نو بر پیکر مدیریتی و اقتصادی آسیب‌دیده کشور است.

وی اظهار کرد: البته لازمه رونق گرفتن فعالیت حزبی و قرار گرفتن احزاب در جایگاه تربیت‌کننده کادر و نیروی سیاسی جوان این است که حاکمیت بهای لازم را به احزاب بدهد و جایگاهی برای احزاب سیاسی قائل شود. افتخار بیشتر رؤسای جمهور و مسئولان این بوده که حزبی نیستند و وابسته به هیچ جریان و تشکیلاتی نیستند و این حزب‌گریزی را در جامعه تبدیل به یک ارزش کرده در حالی که این یک نقیصه بزرگ است.

آرین‌منش اظهار کرد: تعمیق مردمسالاری و تربیت نیروهای جوان برای حضور در عرصه‌های مدیریتی بدون وجود احزاب بزرگ، توانمند، برنامه‌ریز و فراگیر غیر ممکن است. در واقع حاکمیت با کنار گذاشتن احزاب از روند برنامه‌ریزی و دریافت نظر و پیشنهاد برای اداره کشور عملا باعث شده یک نوع رکود فکری بر احزاب حکام شود و تا زمانی که هم نگاه بدبینانه تاریخی و فرهنگی به احزاب اصلاح نشود و حاکمیت اهمیتی برای احزاب قائل نشود احزاب رشد نخواهند کرد و نمی‌توانند در قامت کادرسازی و پرورش نیرو برای آینده سیاسی نظام ظاهر شوند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code