حفظ قرآن من‌ را با فلسفه زندگی آشنا کرد

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ «محمد شیراز» از پاکستان امسال در رشته حفظ کل قرآن در چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان در ایران حضور یافته است.

وی که ۲۲ سال سن دارد می‌گوید: اولین بار است که به ایران آمده‌ام و از آشنایی با این کشور و مردم خوب آن بسیار خوشحالم. از سال ۲۰۰۵ حفظ قرآن را آغاز کردم و در مدت ۲ سال آن را تمام کردم. پیش از این در اکتبر ۲۰۱۸ در مسابقات قرآن در عربستان سعودی شرکت کردم اما رتبه‌ای به دست نیاوردم.

این حافظ قرآن درباره کیفیت آموزش قرآن نابینایان در پاکستان می‌گوید: در کویته، کراچی و بسیاری از شهرهای بزرگ پاکستان دوره‌های آموزش حفظ قرآن برای نابینایان وجود دارد و همچنین خواندن قرآن به خط بریل به آنها آموزش داده‌ می‌شود. امروزه اشتیاق مردم به حفظ قرآن بیشتر شده و در مدارس به آن توجه خاص می‌شود.

وی در مورد تاثیرگذارترین فرد در آموزش و علاقمندی خود به حفظ قرآن می‌گوید: استاد من که فردی بسیار سخت‌کوش است در تربیت و آموزش من نقش بسیار زیادی داشته و من از شخصیت او تاثیر زیادی گرفتم.

محمد شیراز درباره تاثیر قرآن در زندگی عملی خود گفت: یادگیری قرآن از نظر من خیر دنیا و آخرت را در پی دارد و در زندگی عملی من نقش بسیار مهمی داشته است. من پس از آشنایی با قرآن درک کردم که چگونه باید زندگی کنم و از آن به بعد، آگاهی من از فلسفه زندگی افزایش یافت.

این حافظ پاکستانی در مورد اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و پاکستان گفت: ایران و شبه قاره هند که پاکستان در آن قرار دارد، اشتراکات تاریخی بسیاری دارند. فرهنگ و تمدن شبه قاره از فرهنگ ایران تاثیر بسیاری پذیرفته و صدها سال زبان و فرهنگ ایران در این منطقه رونق و رواج داشته است. رسم‌الخط زبان اردو نزدیک به خط نستعلیق فارسی است و هزاران واژه فارسی به زبان اردو وارد شده است. آیین‌ها و سنت‌های مردم پاکستان هم شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارد که نشان‌دهنده تاثیر طولانی و قدرتمند تمدن اسلامی ایرانی بر فرهنگ مردم پاکستان است.

وی افزود: سید علی همدانی عارف ایرانی در سفری که به منطقه کشمیر داشت، مردم را با اسلام آشنا کرد و مردم این منطقه به او و دیگر عرفای ایرانی که اسلام را گسترش دادند علاقه زیادی دارند. امروزه پیوندهای مستحکم مردم دو کشور همچنان پابرجاست و روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور در حال حاضر وضعیت بسیار خوبی دارد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code