رسانه‌های برون‌مرزی ایران بر بستر بومی حرکت کنند

رسانه‌های برون مرزی ایران بار دیگر آماج سرکوب رسانه‌ای و سانسور قرار گرفتند و فعالیت آن‌ها در یوتیوب و گوگل مسدود شد. حتی جیمیل شخصی کارکنان این شبکه‌ها نیز به دلیل فعالیت شغلی در شبکه‌های پرس تی وی و هیسپان تی وی حذف شد.

 

تابستان سال قبل هم حساب‌های فیسبوک و توئیتر شبکه‌های پرس تی وی و هیسپان تی وی با دستور دولت امریکا حذف شده بود. به همه این موارد باید انواع محدویت‌هایی را افزود که بر سر فعالیت جریان آزاد اطلاعات در کشور‌های غربی اعمال می‌شود. به راستی ابرقدرت‌هایی که خود امپراطوری‌های هنجارشکن رسانه‌ای را در اختیار دارند چشم دیدن یک شبکه انگلیسی‌زبان را که فقط در خط خبری فعالیت می‌کند، ندارند؟

این دوگانگی در شعار و عمل که در رفتار دولت‌های مدعی آزادی بیان دیده می‌شود، نقطه ابهام بزرگی است که باید به آن توجه کرد. به همین منظور خبرنگار وب سایت لبخند خدا، مصاحبه کوتاهی با محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران، انجام داده که در ادامه با آن همراه می‌شویم.

چرا رسانه‌های برون مرزی ایران سانسور می‌شوند در حالی که دولت‌های غربی ادعای آزادی بیان و تحمل مخالف را دارند؟

برای دولت‌های سلطه‌گر غربی، امنیت ملی و منافع سیاسی مهم‌تر از آزادی بیان و حقوق بشر است. از این رو زمانی که منافع خود را در خطر ببینند دیگر شعار‌های قشنگی مانند آزادی رسانه و تحمل مخالف را نادیده می‌گیرند.

واقعیت این است که ساختار‌های حاکم بر جوامع غربی، تحمل همین برنامه‌های محدود که از شبکه‌هایی مانند پرس تی‌وی و هیسپان تی‌وی پخش می‌شود را هم ندارند، چراکه حقیقت را از طریق یوتیوب، فیسبوک و توئیتر به اطلاع مردم می‌رسانند. از طرف دیگر این انسداد خبری و در تنگنا قرار دادن رسانه‌های مخالف جریان سلطه همزمان بود با تروریست اعلام کردن سپاه توسط ترامپ. به بیان دیگر این روند نشان می‌دهد رسانه‌های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران، دوشادوش نیرو‌های مسلح کشور در برابر هجمه دشمنان نظام مقاومت می‌کنند.

به نظر شما در برابر این سرکوب رسانه‌ای که دولت آمریکا انجام می‌دهد چه باید کرد؟

بستری که در آن جریان اطلاع‌رسانی انجام می‌شود باید بستری بومی باشد. تا زمانی که از سیگنال و سرور‌هایی استفاده می‌کنیم که برای دشمن است هر لحظه باید منتظر چنین اقدامات خصمانه‌ای بود. همان طور که چندی قبل پخش برنامه‌های هیسپان تی وی را از ماهواره‌های خود قطع کردند.

وقتی دیتابیس در اختیار آنهاست و فضای مجازی را مدیریت می‌کنند نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. اگر حدود ده سال قبل برای داشتن بستر مجزا برای فضای مجازی تلاش کرده بودیم و زیرساخت‌های لازم ایجاد شده بود یا دست کم شبکه‌های برون مرزی ایران ماهواره اختصاصی در اختیار داشتند در آن شرایط وضعیت به گونه‌ای دیگر بود و به راحتی نمی‌توانستند مانع انتقال پیام‌های رسانه‌ای ایران شوند و شبکه‌های برون مرزی ایران را محدود کنند.

در خاتمه باید بگویم به کشور چین نگاه کنید که فضای مجازی بومی خودش را ایجاد کرده است؛ برای مثال (وی چت) را بر بستر بومی خود ایجاد کرده است. ما نیز باید به همین شکل عمل کنیم و پیش برویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code