روایت زندگی و نویسندگی گلعلی بابایی در کتاب «از تبار حبیب»

به گزارش وب سایت لبخند خدا، کتاب «از تبار حبیب» در پی آن است که مخاطب را با افق‌های اندیشه و شیوه‌های نوشتاری گل‌علی بابایی آشنا کند و از همین رهگذر در شناساندن این نویسنده که در معرکه‌ جنگ گداخته شده، قدمی بردارد.

گلعلی بابایی به دلیل حضورش در جبهه‌های حق علیه باطل و آشنایی‌اش با کارزار جنگ، «رزمنده – نویسنده» ای است که با قلمی شیوا مبتکرانه دست به نوشتن برده است. یگان‌نویسی، گونه‌ای است که این نویسنده در آن کوشا و شکوفاست. او کتاب‌هایی در این قالب، با استناد به اسناد معتبر، نگاشته است.

«از تبار حبیب» گفت‌و‌گوی بلندی با نویسنده معاصر، گلعلی بابایی است که حسین قرایی، نویسنده اثر سعی داشته کتاب را به سیاق تاریخ شفاهی بنویسد. قرایی پیش‌تر با آثاری، چون «از سناباد شعر»، «در جست و جوی مهتاب»، «از مشهد تا ژوهانسبورگ» و… به جامعه کتابخوان معرفی شده است.

این کتاب شامل چهار بخش است؛ سال‌شمار؛ که در این بخش مخاطبیان و به ویژه دانشجویان، با کتاب‌ها و فعالیت‌های ریز و درشت بابایی، آشنا می‌شوند. زندگی و نویسندگی بخش دیگری است که از کودکی تا اکنون «رزمنده – نویسنده» قابل مشاهده است. «گل‌علی بابایی در آینه حسین بهزاد» یادداشت حسین بهزاد با عنوان «معظل نوشتن از یک رفیق همکار» بخش دیگر این اثر را به خود اختصاص داده است تا مخاطب در آئینه کلمات دوست دیرینِ بابایی، او را روایت کند. به روایت تصویر نیز تصاویر گلعلی بابایی از نوجوانی تا امروز را شامل می‌شود. چینش عکس‌ها به گونه‌ای انجام شده که خواننده با ورق زدن و تماشای آن‌ها به دریافت کلی از نویسنده دست یابد.

در برشی از کتاب می‌خوانیم:

«بسم الله الرحمن الرحیم

بنده گل علی بابایی متولد هفتم مهر ۱۳۳۹ در روستای «برار» از توابع شهرستان چالوس هستم. پدرم؛ مرحوم هاشم آقابابایی‌پور مثل اکثر مردان روستا کارگر گارگاه تولید ذغال از چوب درختان جنگلی بود که محل کار آن‌ها در دل جنگل‌های انبوه غرب مازندران قرار داشت. این آدم‌های سخت‌کوش به صورت تمام وقت، تبر به دست با تنه‌های بزرگ درختان تنومند دست و پنجه نرم می‌کردند و حاصل تلاششان، ذغال‌هایی بود که اجاق خانه و کرسی‌های مردم روستا و شهر نشینان را در شب‌های سرد و طولانی زمستان‌ها گرم کرد.

مادرم، مرحومه سید زهرا مطهری، بانوی برآمده از خاندانی هفت پشت سادات و زنی خاندار بود. پدرم و بقیه مردان روستای برار، گاهی وقت‌ها شش‌ماه شش‌ماه هم نمی‌توانستند به خانواده‌هایشان سر بزنند و ما، کودکان روستا، محروم از محبت پدر، در زیر سایه مادرمان زندگی سختی را می‌گذراندیم.»

کتاب «از تبار حبیب» زندگی و نویسندگی گلعلی بابایی نوشته حسین قرایی در قطع رقعی و ۱۸۴ صفحه به همت انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای خرید این اثر می‌توانند از طریق درگاه اینترنتی nashreshahidkazemi.ir و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را تهیه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code