روی آوردن به شرق به معنای قطع ارتباط با غرب نیست / ویژگی‌های الگوی اقتصادی ایران

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ «سید‌حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله 17 تیرماه درباره آخرین تحولات سیاسی مربوط به لبنان و منطقه سخنرانی  کرد.

سیدحسن نصرالله سخنان خود را با گرامی داشتن یاد و خاطره جنگ 33 روزه لبنان و پیروزی حزب‌الله در این جنگ آغاز کرد و گفت: این جنگ در 12 جولای سال 2006، همزمان با اسارت نظامیان رژیم صهیونیستی در مرزهای لبنان آغاز شد.

وی در ادامه به مشکلات اقتصادی لبنان و اظهارات برخی احزاب سیاسی لبنان به لزوم روی آوردن این کشور به شرق و کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران اشاره کرد و افزود: گرایش به شرق به معنای قطع ارتباط با جهان از جمله غرب نیست و لبنان بر اساس نیاز به جز رژیم صهیونیستی، می‌تواند با غرب ارتباط داشته باشد.

وی تصریح کرد: وقتی ایران پذیرفته که فرآورده‌های نفتی خود را در ازای پول ملی لبنان تقدیم این کشور کند، این به معنای فداکاری ایران است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که نمونه اقتصاد ایرانی، نمونه بدی نیست؛ چراکه باعث شده این کشور 40 سال در برابر تحریم‌ها مقاومت کند.

سید‌حسن نصرالله افزود: هر فردی که به دنبال حل بحران اقتصادی است، باید به فکر کل لبنان باشد، نه یک منطقه یا بخش خاص، زیرا تبعات این بحران برای همه لبنانی‌هاست.

وی اظهار کرد: برخی‌ها می‌گویند که گرایش به شرق و برقراری روابط با ایران به این معناست که ما می‌خواهیم لبنان را به نمونه ایرانی تبدیل کنیم. خیر چنین چیزی نیست، بلکه ما از ایران خواستیم تا به ما کمک کند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با تأکید بر اینکه لبنان پتانسیل ایران را ندارد، عنوان کرد: ایران تقریباً در مواد غذایی خودکفاست و از لحاظ صنایع و تجهیزات دفاعی در سطح پیشرفته‌ای قرار دارد و توانسته ماهواره به فضا پرتاب کند و در تولید سوخت، برق و دارو خودکفاست و آنها را به خارج از کشور صادر می‌کند.

نصرالله افزود: برخی می‌گویند برای برون‌رفت از اوضاع کنونی باید به سراغ صندوق بین‌المللی پول برویم. در این باره ما قبلاً هم گفته بودیم که دریافت وام از صندوق بین‌المللی مشکلی نیست، ولی این بدین معنا نیست که گزینه‌های دیگر را رها کنیم.

وی شرایط اقتصادی این کشور را جزء خطرناک‌‌ترین تهدیدات دانست و گفت که تهدید اقتصادی، ملت و دولت لبنان را نشانه گرفته است، اما باید آن را به فرصت تبدیل کنیم.

سیدحسن نصرالله گفت که داشتن روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای شرق مانند ایران، چین و عراق به آمریکا و دیگران این پیام را منتقل می‎کند که لبنان برای خود گزینه‌های دیگری هم دارد.

وی با بیان اینکه تعامل اقتصادی لبنان با عراق خوب است، تصریح کرد: عراق از لحاظ اقتصادی کشوری مقتدر است و گردشگری دینی و پزشکی بین دو کشور در جریان است، این در حالی است که برخی می‌گفتند عراق تحت فشار آمریکا با لبنان همکاری نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: ما در حزب‌الله لبنانی‌ها را دعوت به احیای بخش‌های صنعت و کشاورزی می‌کنیم. این امر شرط اساسی بقا و زندگی آبرومندانه ما خواهد بود.‎ ما در حزب‌الله تصمیم به مقابله با جنگ فروپاشی و گرسنگی گرفته‌ایم. حزب‌الله با تمام امکانات، توانمندی‌ها، دوستان و متحدانش در قلب این تقابل قرار خواهد گرفت.

در حال تکمیل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code