ساز و کار استفاده از بیمه برای بیماران کرونایی

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ به نقل از روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، طاهر موهبتی، مدیرعامل این سازمان با اشاره به امکان استفاده از بیمه روی تخت برای مبتلایان کرونا که فاقد پوشش بیمه درمانی هستند، تأکید کرد: بیمه سلامت درهیچ شرایطی از جمله وضعیت فعلی جامعه ارایه خدمات به بیماران را معطوف به دریافت اعتبار نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه کاهش تردد مردم یکی از رویکرد‌های مهم و مورد توجه مسئولان کشور با هدف جلوگیری از افزایش میزان ابتلاء افراد به بیماری کرونا است، گفت: در سازمان بیمه سلامت سالیانه حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون بار مراجعه به دفاتر پیشخوان صورت می‌گیرد که بیشتر جهت تمدید دفترچه است، خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته برای کمک به مردم در گام اول اعلام شد که دفترچه بیمه تمامی گروه‌ها شامل کارکنان دولت، بازنشستگان، روستاییان، طلاب، خانواده شهدا و ایثارگران، دانشجویان، مددجویان بهزیستی و بیمه رایگان تا اول اردیبهشت‌ماه تمدید شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: از سوی دیگر با توجه به شرایط پیش آمده، مقرر شد این رویکرد جهت تمدید دفترچه‌ها تا اول تیرماه ادامه پیدا کند. تنها بیمه‌شدگان صندوق ایرانیان هستند که علاوه برامکان پرداخت سیستمی با توجه تعداد محدود می‌توانند مراجعه حضوری هم داشته باشند، ضمن اینکه سیستم استحقاق‌سنجی که در بخش بستری از گذشته فعال بود نیز از نیمه دوم فروردین در سراسر کشور برای بخش سرپایی در حوزه خصوصی و دولتی راه‌اندازی می‌شود.

وی تأکید کرد: خوشبختانه از طریق این سیستم پزشکان می‌توانند مبنی بر استعلامی که صورت می‌گیرد، بدون مراجعه به تاریخ دفترچه، احراز هویت فرد، اعتبار دفترچه و رفع همپوشانی را انجام دهند.
موهبتی با بیان اینکه از حدود یکسال پیش پوشش بیمه روی تخت بیمارستان متوقف شده است، گفت: با توجه به اینکه بیماران کرونایی اورژانسی به حساب می‌آیند، تمامی افراد مشکوک به بیماری کرونا که در بیمارستان بستری می‌شوند، در صورت عدم پوشش بیمه‌ای، بلافاصله بیمه‌شده و در صورت توانایی مالی، خود فرد حق بیمه را پرداخت کند؛ اما در صورت عدم توانایی مالی ارزیابی وسع انجام می‌شود که جهت رفاه حال بیماران کرونایی هماهنگی‌هایی با وزارت رفاه صورت گرفت تا ارزیابی وسعی که یک‌ماهه زمان می‌برد یک روزه انجام شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، با تأکید براینکه بیمه سلامت در هیچ شرایطی ارائه خدمات به بیماران را معطوف به دریافت اعتبار نمی‌کند، اظهار کرد: هیچ مشکلی برای مردم در این خصوص وجود ندارد؛ دارو‌هایی که در پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برای بیماران کرونایی اعلام شده است، تعدادی از گذشته تحت حمایت بیمه سلامت بوده و تعدادی هم پس از ابلاغ تحت و پوشش قرار گرفته است. همچنین خدمات، آزمایش‌ها، تصویر برداری و اقدامات پاراکلینیکی برای بیماران کرونایی بستری دربیمارستان تحت پوشش بیمه سلامت است و ۹۰ درصد هزینه‌های آن‌ها توسط این سازمان پرداخت می‌شود.

وی در پایان از رفع برخی محدودیت‌ها مثل رعایت فاصله شش‌ماه بین انجام دو سی تی اسکن و شرط تخصص سی تی اسکن ریه که بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت اعمال شده بود، برای بیماران کرونایی خبر داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code