سرنوشت بدی گریبان مراکز آرشیو جهان را گرفته است

به گزارش وب سایت لبخند خدا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سووتان سووت لوفسکی رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران در نخستین کنگره مطالعات آرشیوی و دومین همایش اسناد ایرانی که صبح امروز یکشنبه ۱۹ خرداد در ساختمان آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: بسیار مفتخرم که امروز به مناسبت آیین بازگشایی نخستین کنگره مطالعات آرشیوی و دومین همایش اسناد ایرانی در بین شما حضور دارم. می‌خواهم تشکر ویژه‌ای از کتابخانه ملی و سازمان اسناد برای ابتکار ارزشمندشان در برگزاری این برنامه داشته باشم.

وی افزود: هماهنگونه که می‌دانید، ۹ ژوئن مصادف با روزی است که شورای جهانی آرشیو با حمایت سازمان یونسکو، ایجاد شد. در سال ۱۹۴۸ آرشیویست‌ها از سراسر دنیا در یک نشست سه‌روزه در پاریس شرکت کردند تا ارتباط میان آرشیویست‌های ملت‌های مختلف را تقویت کنند، استفاده از اسناد را ترویج کرده و مستندسازی تجارب انسانی را ارتقا بخشند.

وی گفت: خوشبختانه مدت زیادی است که در نقاط گوناکون دنیا افرادی بوده‌اند که به نگهداری و جمع‌آوری اسناد می‌پرداختند تا آن‌ها و ایده‌های موجود در آن‌ها را در دسترس دیگران قرار دهند.

سووت لوفسکی در خصوص چرایی اهمیت آرشیو ادامه داد: چگونه می‌دانید از کجا آمده‌اید؟ چطور در مورد خودتان، خانواده‌تان، سازمانی که در آن کار می‌کنید منطقه و کشورتان اطلاعات به دست می‌آورید؟ در اطراف ما منابع زیادی برای ثبت حافظه وجود دارد. یادآوری شفاهی، زبان، معماری و مناظر همگی تاثیر خود را دارند. با این حال، یک منبع عظیم وجود دارد که همه ما برای یادگیری در مورد گذشته به آن تکیه می‌کنیم. آن منبع آرشیو است.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران یادآور شد: آرشیو‌ها شواهدی از فعالیت‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهند و اطلاعات بیشتری در مورد افراد و نهاد‌ها به ما می‌دهند. آن‌ها داستان‌هایی را بازگو می‌کنند. آرشیو‌ها همچنین حس هویت و درک ما از فرهنگ‌ها را افزایش می‌دهند.

وی گفت: آرشیو‌ها میراث فرهنگی و منبع اطلاعاتی مهمی هستند. میراث آرشیوی، گواه ارزشمندی در مورد توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بشریت است. تنوع منابع و قالب‌های آرشیوی قابل توجه است. برای تضمین نگهداری از این منابع، وجود یک رویکرد جامع که همه گونه‌ها و قالب‌های آرشیوی را در بر بگیرد، ضروری است. تمرکز بر گونه خاصی از اسناد و منابع، ناممکن است.

وی اضافه کرد: سازمان یونسکو به عنوان خانه میراث، همکاری و مشارکت بین دولت‌ها، سازمان‌های بین المللی و بنیاد‌ها را ترویج کرده تا از بزرگترین گنجینه‌های جهان محافظت و نگهداری کند.

سووت لوفسکی افزود: در این راستا، یونسکو در سال ۱۹۹۲ برنامه حافظه جهانی را ایجاد کرد تا از ارزشمندترین میراث مستند جهانی که در آرشیوها، موزه‌ها و کتابخانه‌ها قرار دارند، محافظت و نگهداری کرده و برای همگان امکان دسترسی به آن‌ها را فراهم کند.

وی گفت: در سال ۲۰۰۵ کنفرانس عمومی یونسکو، بزرگداشت روزجهانی میراث دیداری ـ شنیداری را تصویب کرد که هدف از انتخاب این روز، افزایش آگاهی عمومی در خصوص نیاز به اقدامات فوری در این زمینه بود و نیز تصدیق اهمیت آرشیو‌های دیداری ـ شنیداری و اسناد به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر هویت ملت‌ها بود.

رئیس دفتر منطقه‌ای یوسنکو در ایران ادامه داد: در سال ۲۰۱۱ نیز یونسکو اعلامیه جهانی آرشیو را که ابتکار آن برعهده شورای جهانی آرشیو بود، تصویب کرد. این اعلامیه یکی از مهمترین پیشرفت‌های این حوزه در سطح بین‌المللی به شمار می‌رود. این اعلامیه گاهی مهم در جهت بهبود درک و آگاهی از آرشیو‌ها در میان عموم مردم و تصمیم گیرندگان کلیدی و بیانیه‌ای قدرتمند و موجز در مورد اهمیت آرشیو‌ها در جامعه مدرن است.

وی گفت: با وجود دستاورد‌های قابل توجه در حوزه نگهداری از آرشیوها، بسیاری از آن‌ها در معرض تهدید‌های بسیاری هستند. به عنوان مثال پیامد‌های تغییرات اقلیمی، فقدان امکانات مناسب، چالش‌های اقتصادی و دیگر تاثیرات منفی را می‌توان مورد اشاره قرار داد.

سووت لوفسکی ضمن ابراز تأسف از اینکه سرنوشت‌های بدی گریبانگیر مجموعه‌های ارزشمندی در سراسر جهان است، افزود: بسیاری از آن‌ها برای همیشه از بین رفته‌اند و با از بین رفتنشان، مجموعه‌های کاملی از داستان‌های مردم، ملت‌هاو تمدن‌ها از میان رفته است.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران اظهار کرد: ما باید هرچه در توان داریم برای نگهداری و حفاظت از این آرشیو‌ها انجام دهیم. آرشیو‌ها انبار‌های منفعل از منابع قدیمی نیستند، بلکه پایگاه‌هایی هستند که شخص می‌تواند در آن جست‌وجو و تحقیق کرده یاد بگیرد و لذت ببرد. آن‌ها برای هر فردی موضوعی قابل ارائه دارند. بیایید دست به دست هم بدهیم تا حافظه ملت‌ها را زنده نگه داشته و گذشته را در دسترس همگان قرار دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code