شرایط حج امسال نسبت به سال‌های قبل بهتر است/ تلاش‌ها برای افزایش نیافتن بیش از حد قیمت حج

به گزارش وب سایت لبخند خدا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج؛ همایش سراسری روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۹۸ با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در تالار بیداری اسلامی جامعهالزهرا(س) قم برگزار شد.

سرپرست حجاج ایرانی در این همایش با تبریک فرارسیدن سالروز ولادت حضرت ولی عصر(عج) و ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل‌زده اظهار داشت: امسال تلاش شد این جلسه قبل از ماه رمضان برگزار شود تا اطلاعات مهم و اساسی سریعتر در اختیار روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌ها قرار گیرد و در نتیجه بتوانیم حج خوبی را برگزار کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی‌ عسکر با بیان اینکه براساس ابلاغیه دفتر مقام معظم رهبری سیاست‌گذاری در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی و پژوهشی حج و زیارت برعهده نماینده ولی فقیه است، اظهار داشت: برای اجرای مسئولیت‌های محوله باید با همکاری سازمان حج و زیارت و مجموعه کارگزاران در تمام این حوزه‌ها با جدیت برنامه ریزی کنیم و پیش برویم تا آنچه که معظم له به عنوان سیاست‌های کلی حوزه حج  و زیارت بیان فرموده‌اند، محقق شود.

وی با مهم‌ خواندن اهمیت فهم و درک مسائل سیاسی بین ایران و عربستان گفت: پس از فاجعه مسجدالحرام و منا در سال ۹۴ که به شهادت بیش از ۴۷۰ زائرکشورمان منجر شد در دو سال گذشته شرایط حج‌گزاری بهتر و برنامه‌ها طبق روال انجام شده است، مشکلی با وزارت حج عربستان نداریم بنابراین زائران نباید استرس و نگرانی داشته باشند، رویکرد عربستان هم در این چند ساله عوض شده و خیلی از شیوه‌های سخت گیرانه خود را تغییر داده است.

وی با بیان اینکه ما همواره تاکید کرده‌ایم که حج را باید از روابط سیاسی دو کشور جدا کرد، اظهار داشت: این حرف به معنای جدا کردن حج از مسائل سیاسی نیست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت یادآوری کرد: برنامه‌ها مثل گذشته انجام و مراسم برائت از مشرکین نیز با شکوه برگزار خواهد شد ولی کارهایی که به برنامه‌های اساسی در نظر گرفته شده لطمه وارد می‌کند نباید انجام شود و همگان باید تابع سیاست‌های بعثه و سازمان باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که وضعیت جهان و منطقه متشنج و خطرناک است، گفت: از یکسو ترامپ تلاش دارد هر روز مشکل جدیدی علیه ما درست کند و در منطقه نیز مسائل و مشکلات زیادی دشمنان بوجود آورده‌اند تا مسلمانان را به جان هم بیاندازند و به منافع خود دست یابند در چنین شرایطی اولویت تکیه بر وحدت، مقابله با فتنه ها و پاسخگویی به شبهات است و شما می‌توانید این کارها را انجام بدهید.

تلاش‌ها برای افزایش نیافتن بیش از حد قیمت حج

سرپرست حجاج ایرانی درادامه به تفصیل اقدامات صورت گرفته توسط سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای برگزاری حج ۹۸ را تشریح و تصریح کرد: با همکاری دولت محترم نرخ ارز به میزانی تعیین شد که حج به شکل مناسب برگزار شود و افرادی که سال ها در نوبت تشرف بوده‌اند بتوانند هزینه این سفر را بپردازند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه برای افزایش نیافتن بیش از حد قیمت تمام شده حج تلاش فراوانی انجام شد، خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان حج، بعثه و عناصر بیرونی صرفه جویی در بخش های مختلف صورت گرفته و بدون آن که کیفیت کاهش یابد، هزینه حج نسبت به سال قبل به میزان زیادی افزایش نیافته است.

سرپرست حجاج ایرانی ایجاد تغییر و تحول روحی و اخلاقی، تعمیق باورهای دینی و ارتقای سطح آگاهی های مردم در مورد مسائل دینی و مذهبی را از جمله اهداف والای حج توصیف کرد و اظهار داشت: آشناسازی حجاج با مناسک حج ابراهیمی و معارف اهل بیت(ع) و مکتب تشیع از مسائل ضروری است که به عهده شما عزیزان است.

وی گفت: ایجاد و تقویت روحیه اخوت و برادری، ارتباط با مسلمانان جهان و وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی، دفاع از انقلاب اسلامی و پاسخگویی به شبهات علیه تشیع نیز اهمیت بسیاری دارد و باید دراین سفر مورد توجه قرار گیرد.

لزوم توجه کافی به اهداف فرهنگی حج از سوی روحانیون

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر لزوم توجه کافی به اهداف فرهنگی حج را یادآور شد و با بیان اینکه رعایت کردن شئون روحانیت، عشق و علاقه مردم را درپی خواهد داشت، گفت: می بایست با مردم صمیمی و از نظرعاطفی همراه آن‌ها باشیم، لباس خدمت بپوشیم و لباس غرور و تکبر را از تن خارج کنیم.

وی با برشمردن نمونه‌هایی از تهاجم گسترده فرهنگی دشمن و کلید خوردن مقابله جدی با اسلام و قوانین مترقی آن، از روحانیون خواست با برنامه ریزی دقیق و منظم از مراسم حج برای تغییر و تحول روحی و اخلاقی در مردم بهره بگیرند.

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه «حج، خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی» بعنوان شعار حج ۹۸ انتخاب شده است، افزود: این شعار تکرار شعارسال های قبل نیست و جنبه‌های داخلی و بین‌المللی و از جمله تمدن سازی نوین اسلامی در آن دیده شده است.

وی همچنین از بروز رسانی برنامه های فرهنگی بعثه خبر داد و عنوان داشت: مجموعه نرم افزارهای آموزش بروزرسانی‌شده و باید در جلسات آموزشی از آن استفاده شود، جلسات نیز لازم است از حالت سخنرانی خارج و با استفاده از ابزارهای معرفی شده و با زمان بندی برنامه‌ها تاثیرگذاری جلسات را بیشتر کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی‌عسکر گفت: در جلسات آموزشی به تکرار مناسک حج و بیان اختلافات فتاوا و جزئیات نیازی نیست بلکه باید به مباحثی از قبیل اخلاق، اسرار و معارف، عقاید و آشنایی با جهان اسلام و حتی آموزش زبان عربی در حد مکالمه ضروری و فوری تمرکز شود.

حج با خرد جمعی خوب اداره می‌ شود

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکرمدیریت فرهنگی کاروان ها را به عهده روحانیون کاروان ها دانست و اظهار داشت: تصمیم گیری در رابطه با حج را باید از حالت فردی خارج و خرد جمعی را حاکم کرد و لذا برهمین اساس شورای فرهنگی، یاوران حجاج، بازرس افتخاری و خبرنگار افتخاری راه اندازی شده است. علاوه بر بروزشدن مناسک‌ها، مناسک همراه نیز برای شما تهیه و صدها جلد کتاب مرتبط با حوزه حج در سایت بعثه بروز رسانی و تکمیل شده است.

وی با اشاره به ارتقای سطح فکری و فرهنگی زائران، گفت: نرم‌افزاری تهیه شده که بیش از صد شماره از مجله میقات و صدها مقاله علمی را در اختیار شما قرار می‌‌دهد و می‌ توانید برای ارائه به زائران استفاده کنید.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: می‌‌خواهیم این سفر تا آخر عمر مردم را بیمه کند، بنابراین به این مسائل اهمیت بدهید؛ بانوان معینه و روحانیون تلاش کنند در انجام مناسک حج به زائران استرس و اضطراب وارد نشود، و مردم اسلام را شریعت سهله سمحه بدانند و از مسلمانی خود لذت ببرند.

وی لزوم خوش خلقی، ایثار، از خودگذشتگی و استفاده از روش های جدید در برخورد با زائران را یادآور شد و با اشاره به اهمیت فضای مجازی و تاکید مقام معظم رهبری در خصوص آن، اظهار داشت: ما نیز در این عرصه با دو گرایش بین المللی و داخلی در حوزه حج وزیارت فعال هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکربهره گیری درست از فضای مجازی را ضروری خواند وگفت: نرم افزارهایی برای داخل و خارج ایران در نظر گرفته شده است تا بتوانید از این عرصه بهتر استفاده کنید. جلسات جزءخوانی و تفسیر قرآن را با کارهای جدیدی که در این عرصه ها صورت گرفته احیا کنید. در مورد اقامه نماز جماعت هم تاکید بر حضور در مسجدالنبی و مسجدالحرام است.

لزوم ارتباط مناسب با اهل سنت

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه گفت: برادران و خواهران اهل سنت ما ظرفیت بزرگی برای کشور محسوب می شوند و لذا باید همین برادری و همزیستی که در ایران با این عزیزان داریم در حج نیز جلوه بیشتری پیدا کند و همه با هم باشیم.

وی سپس از راه‌اندازی شورای افتای اهل سنت در بعثه مقام معظم رهبری خبر داد و افزود: در چند سال اخیر روزبروز روابط بعثه و روحانیون شیعه و سنی دوستانه تر و بهتر شده است. بحث وحدت شیعه و سنی در سراسر جهان و به ویژه ایران اسلامی ضرورتی است که مربوط به امروز و دیروز نیست و حج نیز ظرفیت بزرگی برای تحقق این هدف است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر اضافه کرد: تلاش داریم سفرهای عمره و سوریه نیز راه اندازی شود تا از این ظرفیت‌های بزرگ در توسعه معنویت در کشور بهره گیری شود لذا نقش اصلی دراین مسیر با شما است و هرچه خوب عمل کنید مردم هم راضی‌تر خواهند بود.

وی درپایان گفت: اینجانب در مقام نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی به خدمتگزاری زائران و روحانیون و حجاج عزیز کشورمان افتخار می‌‌کنم و امیدوارم با مشارکت یکدیگر امسال حجی خداپسندانه، آرام و مطلوب در پیش داشته باشیم.

گفتنی است درحاشیه این همایش همچنین کارگاه آموزشی با موضوع «مهارت معنویت افزایی» از سوی بعثه مقام معظم رهبری برای روحانیون کاروان‌ها و کارگاه آموزشی با موضوعات «قوانین و مقررات فرهنگی و آموزشی»، «طرح مودت» و «نرم افزارهای کاربردی در حج» برگزار شد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات «مهارت معنویت‌افزایی» و «سبک زندگی اسلامی و مهارت‌های زندگی» ویژه معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۹۸ از دیگر برنامه های این همایش بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code