عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا 8141»

به گزارش وب سایت لبخند خدا، به نقل از فرابورس ایران،  در دومین هفته دومین ماه پاییز، شاخص کل فرابورس با یک درصد تغییر منفی در آخرین روز کاری در سطح 3884 واحد قرار گرفت و ارزش بازار با رسیدن به رقم 3 میلیون و 961 هزار میلیارد ریال، نزدیک به 0.03 درصد در این هفته رشد کرد. در حال حاضر آیفکس از ابتدای سال 98 رشد 72 درصدی و ارزش بازار نیز افزایش 54 درصدی را تجربه کرده‌اند.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ارزش کل معاملات طی 4 روز کاری نیز رقمی بالغ بر 29 هزار و 194 میلیارد ریال بود که با توجه به ارزش معاملات هفته پیش از آن که حدود 10 هزار میلیارد ریال بود، رشد 191 درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین حجم کل معاملات انجام‌گرفته طی این مدت نیز رقمی قریب به 4 هزار میلیون ورقه بود که با رشد 179 درصدی نسبت به هفته پیش از آن مواجه شد. این میزان دادوستد که طی 910 هزار نوبت معاملاتی صورت گرفت در تعداد معاملات نیز افزایش 188 درصدی را به ثبت رساند.

در بازارهای فرابورسی چه گذشت؟

در هفته‌ای که گذشت تمامی بازارهای فرابورس در حجم و ارزش معاملات دارای روند افزایشی بودند؛ چرا که هفته کاری منتهی به 17 آبان‌ماه یک روز کاری بیشتر از هفته منتهی به 10 آبان‌ماه داشت.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز با افزایش 7 درصدی در حجم و 139 درصدی در ارزش معاملات روبه‌رو شد. بازار پایه هم به استقبال مبادله یک هزار و 280 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 750 میلیارد ریال رفت.

از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی، اوراق بدهی با 200 درصد، اوراق تسهیلات مسکن با 164 درصد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با 27 درصد افزایش در ارزش معاملات روبه‌رو شدند، ضمن آنکه حجم معاملات این ابزارها نیز به ترتیب رشد 187، 172 و 3 درصدی را تجربه کردند.

رصد صنایع فرابورسی

هفته گذشته گروه مواد و محصولات دارویی به ارزش معاملات 2 هزار و 262 میلیارد ریال و در اختیار گرفتن 13 درصد از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام، صدرنشین گروه‌های فرابورسی با بالاترین ارزش دادوستد شد. پس از آن صنعت فلزات اساسی با 11 درصد و انبوه‌سازی املاک و مستغلات با 7 درصد توانستند در این جدول در رتبه‌های دوم و سوم بنشینند.

نگاهی به رخدادهای مهم

از رخدادهای مهم هفته قبل در بازار فرابورس می‌توان به عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا8141» در بازار ابزارهای نوین مالی اشاره کرد.این سری اسناد خزانه در تاریخ 18 خردادماه سال 1401 سررسید خواهد شد و در جریان عرضه آن، هر ورقه اخزا 610 هزار ریال کشف قیمت شد.
همچنین هفته‌ قبل اطلاعیه پذیره‌نویسی چهارمین سری از اوراق صکوک منفعت در نمادهای «افاد51»، «افاد52»، «افاد53»، «افاد54» و «افاد55» به ارزشی معادل 49 هزار و 921 میلیارد ریال روی سایت فرابورس رفت و از امروز 18 آبان‌ماه پذیره‌نویسی این سری اوراق در بازار فرابورس آغاز خواهد شد.

در این میان یک نشست هم‌اندیشی نیز میان فرابورس با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی در خصوص بازار پایه برگزار شد که طی آن الزامات و چالش‌های حضور صندوق‌ها در این بازار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بهنام محسنی، معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران، در این نشست اعلام کرد که یکی از تغییرات مهمی که در دستورالعمل بازار پایه شکل گرفت، امکان ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این بازار است. به گفته او صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام می‌توانند حداکثر تا ۱۰ درصد از دارایی‌های تحت مدیریت خود را در بازار پایه سرمایه‌گذاری کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code