لزوم عجین کردن سلامت با اعتقادات دینی مردم / آماده اختلالات روانی پس از کرونا باشیم

به گزارش خبرنگار وب سایت لبخند خدا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نشست کمیته علمی ستاد ملی کرونا که امروز هفتم مردادماه، برگزار شد، با بیان اینکه باید ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بیماری را مورد توجه قرار دهیم، گفت: در این راستا نباید فقط از متخصصان رشته‌های مرتبط استفاده کنیم بلکه باید از متخصصان بین‌بخشی نیز استفاده شود؛ لذا درخواست من از همه دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که افراد متخصص در رشته‌های دیگر را بیابند و گروه‌هایی را با حضور آنان ایجاد کنند تا موضوعات مختلف را مورد بررسی قرار دهند.

وی تأکید کرد: باید مجلس و پارلمانی از علمای رشته‌های مختلف در کنترل و مدیریت بیماری در کشور داشته باشیم که البته متأسفانه این کار با سرعت لازم پیش نرفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: ویروس کرونا بسیار پیچیده است و بشریت باید مدت‌ها با آن دست و پنجه نرم کند. باید برای یک راه پر سنگلاخ و پیچیده آماده باشیم؛ در نتیجه ادعا در مورد شناخت ویروس، یافت درمان مناسب و ترسیم مدل صحیح اپیدمیولوژیک نشانه دانشمندی نیست، بلکه نشانه نوعی توهم است، چراکه این ویروس به مراتب پیچیده‌تر است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هر چیزی در رابطه با تغییرات دارویی مؤثر، پروتکل‌های درمانی و مدل‌های اپیدمیولوژی را باید به صورت احتمالی بیان کنیم، گفت: در مورد واکسن نیز باید این طور صحبت کنیم، اولین تقاضای بنده از تیم دانشمندی که باید شکل گیرد، این است که هرگز یافته‌های خود را به عنوان آخرین و بهترین یافته مطرح نکنند و با قطعیت در مورد ویروس سخن نگویند.

نمکی با بیان اینکه ایران اقلیم پهناوری است و در این اقلیم پهناور تفاوت‌هایی در مدل‌های بیماری در بین استان‌ها جود دارد، گفت: رفتار‌های اجتماعی، رفتار‌های تغذیه‌ای و دانایی و نادانی‌ها در خصوص بیماری‌ها متفاوت است؛ در نتیجه در هر استان و سرزمین باید مبتنی بر واقعیت‌های فرهنگی آن منطقه باشد.

وی اضافه کرد: تردید ندارم که واکنش‌های متفاوتی نسبت به این ویروس و پروتکل‌های درمانی وجود دارد و دستاورد‌های این کمیته علمی به ما کمک می‌کند که برای هر بیماری، رفتار فردی و اجتماعی و اقتصادی مناسب با شیوه مقابله آن را انتخاب کنیم.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه نحوه مقابله با این ویروس فقط به یک رشته محدود نیست، گفت: این کار تیمی است و بدون کار مشترک تیمی امکان مدیریت بیماری وجود ندارد.

نمکی با تأکید بر اینکه باید به جهش ویروس توجه کنیم، گفت: همکاران استان‌ها باید نمونه‌های استانی را کنترل و بررسی کنند که آیا همان ویروس ووهان است یا تغییر می‌کند؟ باید بدانیم خودمان را با چه شرایطی در پاییز و زمستان آماده کنیم و اینکه بدانیم ویروس به سمت خاموشی یا چموشی می‌رود.

وی ادامه داد: نباید در سیاه چاله‌ای بیفتیم که از پیش آن را ندیده‌ایم، حق نداریم چنین خطایی داشته باشیم، باید اولین تغییر را گزارش دهیم و ممکن است که با تغییر جدید نیاز باشد تصمیمات سنگین ملی بگیریم. ضمن اینکه باید طب گیاهی و سنتی را جدی بگیریم؛ البته نباید خود را دست عطاری‌ها و شارلاتانیسم دهیم و نیز نباید این بحث علمی(طب گیاهی) را کتمان کنیم. این طب در تمام دنیا به کمک درمان آمده است؛ در نتیجه خواهش می‌کنم همکاران طب سنتی و گیاهی را در کنار خود داشته باشید؛ ضمن اینکه باید مدل‌های بیماری را در استان‌ها دنبال و بررسی کنیم که تا چه میزان می‌توانیم افراد را ایزوله کنیم.

نمکی با اشاره به اهمیت توجه به موضوع واکسیناسیون کودکان، افزود: باید کمک کنیم تا مردم به ویژه زنان باردار و کودکانی که برای واکسن مراجعه می‌کنند بدانند به چه مرکزی مراجعه کرده و این مرکز ایمن است.

وزیر بهداشت در ادامه به بیماری‌های واگیر و تأثیر کرونا در آن‌ها پرداخت و اظهار کرد: ما توانستیم با واکسیناسیون، شش بیماری مسری را در کشور مهار کنیم و اگر به این موضوع توجه نکنیم در آینده به سیاه چاله بیماری‌های واگیر دیگری خواهیم افتاد؛ ضمن اینکه باید به تأثیر کرونا بر بیماری‌های غیرواگیر نیز توجه کنیم و در هر استان تأثیر کرونا بر بیماری‌های غیرواگیر را به حداقل برسانیم.

نمکی در ادامه به تأثیر کرونا بر بهداشت روان جامعه اشاره کرد و گفت: باید بررسی کنیم که کرونا تا چه اندازه بر بهداشت روان مردم استان‌ها اثر گذاشته است. در نتیجه باید برای اختلالات و ناهنجاری‌های روحی که در آینده شکل خواهد گرفت، برنامه داشته باشیم. در آینده با پدیده تخریب بهداشت روان که در اثر ایزولاسیون ایجاد شده است مواجه خواهیم شد و باید برای بهداشت روان پریشان مردم راهی بیابیم.

وزیر بهداشت با اشاره به در پیش بودن ماه محرم، تصریح کرد: ما با این عشق بزرگ شده‌ایم و باید فکر کنیم که امسال چگونه باید محرم را برگزار کنیم که هم سلامت مردم به عنوان یک اولویت مطرح شود و هم مردم بتوانند احترام امام حسین(ع) را حفظ کنند. باید راهکار ارائه دهیم که چگونه سلامت را با اعتقادات و عواطف مردمی عجین کنیم تا کمترین آسیب را در سلامت داشته باشیم.

نمکی با تأکید بر داشتن تعامل و ارتباط جهانی و تبادلات علمی در خصوص ویروس کرونا، یادآور شد: در گوشه و کنار کشور در خصوص واکسن در حال فعالیت هستیم. امروز فقط می‌توانم بگویم در ساخت واکسن از بسیاری کشور‌ها که در دنیا مدعی تولید واکسن هستند عقب نیستیم. البته این موضوع وجود دارد که اولاً واکسن چقدر می‌تواند روی ویروس کرونا مؤثر باشد؛ موضوع دیگر اینکه این ویروس چقدر می‌تواند استمرار داشته باشد؛ یعنی سالی چند بار از آن استفاده کنیم، اما هیچکس در این خصوص چیزی نمی‌داند.

وی یادآور شد: هنوز نمی‌دانیم اگر واکسن ساخته شود تا چه اندازه می‌تواند ایمنی دهد و مهمتر اینکه ایمنی چقدر پایدار است؛ برای نمونه واکسن آنفولانزا می‌تواند ۳۲ تا ۴۰ درصد ایمنی بخشی داشته باشد. در هیچ جای دنیا یک یا دو نفر واکسن نمی‌سازند و این کار، تیمی است. امیدواریم بتوانیم به عنوان یک کشور در ساخت واکسن، اعلام وجود کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code