مجامع خیرین مدرسه‌یار راه‎اندازی می‎شود/ مدل فراگیر مشارکت با محوریت خیرین مدرسه‌ساز ایجاد شود

به گزارش خبرنگار وب سایت لبخند خدا؛ بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان تهران، عصر امروز دوشنبه، سوم تیرماه، در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت با حضور سیدجواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام‌جمعه موقت تهران، رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، علی شهری، مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران و جمعی از خیرین مدرسه‌ساز استان تهران برگزار شد.

سیدجواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش در این مراسم به اهمیت تهران و جایگاه آن از لحاظ جمعیت و موقعیت سیاسی به عنوان پایتخت پرداخت و اظهار کرد: تهران به‌طور طبیعی با یک جمعیت سربار مواجه است و باید ضمن اینکه خدمات ملی داشته باشد، علاوه بر پاسخگویی به جمعیت ساکن، به جمعیت مهاجر هم خدمات دهد.

وی افزود: تهران دارای بیش از ۲ میلیون دانش‌آموز است، که در ۷۴ هزار کلاس درس تحصیل می‌کنند. این تعداد به لحظ تراکم دانش‌آموزی و وضعیت فضای آموزشی وضعیت خاصی است؛ به‌عنوان مثال میانگین تراکم دانش‌آموزی در کشور ۲۴ نفر در هر کلاس است و در تهران این عدد به ۳۴ نفر می‌رسد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در ادامه به سرانه سبز فضای دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: این سرانه امروز با میانگین کشوری فاصله بسیاری دارد، درحالی که استاندارد جهانی سرانه فضای سبز ۸.۳۹ مترمربع است که میانگین کشوری این عدد ۵.۲ مترمربع است. اما در تهران عدد آن ۴.۵ مترمربع است.

حسینی تصریح کرد: تراکم دانش‎آموزی از یک سو و فضای غیراستاندارد از سوی دیگر نیاز به توجه دارد؛ این درحالی است که حداقل ۲۳ هزار کلاس درس در تهران نیازمند مقاوم‌سازی و بهسازی است و اسلامشهر و شهرقدس از حساسیت بیشتری نسبت به سایر مناطق برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: استان تهران ازنظر وضعیت نامناسب فضای آموزشی، بعد از سیستان و بلوچستان قرار دارد که با وجود همه مشکلات و به همت خیرین و دولت، سالانه هزار کلاس درس برای دانش‌آموزان ساخته می‌شود و برای رسیدن به فضای استاندارد به ۱۲ هزار مدرسه با ۱۸ هزار کلاس درس نیاز داریم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: درحال حاضر ساخت ۱۱ هزار کلاس درس تا ۱۴۰۱ هدفگذاری شده است، اما دو مشکل در آموزش و پرورش وجود دارد که باید آن‌ها را مرتفع کنیم. ابتدا اینکه ساختمان‌های بسیار زیادی داریم که تعداد قابل توجهی از آن‌ها سنددار نیست و دوم اینکه امکانات زیادی در هنرستان‌ها داریم که در نگهداشت آن اهتمام کافی نداریم.

حسینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز ۲۰ هزار کلاس درس توسط خیرین ساخته شده است که نشان می‌دهد یک سوم مدارس را خیرین مدرسه‌ساز ساخته‎اند که باید به آن‌ها درود گفت؛ در جشنواره بیستم، خیرین مدرسه‌ساز، ۶۶ میلیارد تومان تعهد کردند که تاکنون از ۲۰۰ میلیارد تومان عبور کرده است.

وی با بیان اینکه موفق‌ترین تشکل غیردولتی، مجمع خیرین مدرسه‌ساز بوده است که بیش از ۳۰ هزار خیر را به صورت تشکیلاتی ساماندهی کرده است، افزود: باید این جریان مشارکت داوطلبانه ادامه پیدا کند؛ لذا تصمیم داریم تا مجامع خیرین مدرسه‌یار را زیر نظر خیرین مدرسه‎ساز در مدارس راه‎اندازی کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: باید طرح آمایش سرزمینی در نظر گرفته شود و مدل فراگیر مشارکت با محوریت خیرین مدرسه‌ساز ایجاد شود؛ امروز پرهزینه‌ترین وجه کار خیر یعنی مدرسه‌سازی را خیرین انجام دادند و ما هم می‌توانیم زیر نظر خیرین مدرسه‌ساز، خیرین هنریار، فن‌یار، دانش‌یار و سلامت‎یار را راه‎اندازی کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code