محرومیت از درمان؛ ناشی از فقدان توازن در توزیع مناسب پزشکان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش تصریح کرد:

کامیار اژدری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا؛ با بیان اینکه تمام افرادی که توانایی کمک به دیگران را دارند باید وارد کارهای خیر شوند، اظهار کرد: این خدمت از هر نوعی و در هر لباسی می‌تواند باشد، مهم این است که بتوان آرامش را به نیازمندان هدیه کرد.

وی افزود: وقتی بیمار با وضعیتی خاص به پزشک مراجعه می‌کند و هم نیاز مالی و هم نیاز به خدمتی مانند جراحی دارد، تمام تلاش ما باید این باشد تا وضعیت او را بهبود دهیم و کمک کنیم او و خانواده‌اش به آرامش برسند. جراحی کردن، تأمین هزینه و سفارش کردن به سایر همکاران از جمله راه‌هایی هستند که می‌توان به این بیمار کمک کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به لزوم همکاری تمامی جامعه پزشکی برای رفع مشکلات پزشکی و درمانی ساکنان مناطق محروم کشور اظهار کرد: بسیاری از پزشکان در زمینه فعالیت‌های خیرخواهانه فعال هستند اما گمنام مانده‌امد. چنین عملکردهایی در فرهنگ ایرانیان وجود دارد، اما بازخورد چندانی در رسانه‌ها ندارد. باید راهی باشد تا پزشکان را با گروه‌های خیریه مرتبط کرد و از این ظرفیت برای کم کردن بار بیماری‌ در مناطق محروم و کم‌برخوردار استفاده کرد.

اژدری بیان کرد: مؤسسه ملی مرهم در حال تلاش برای هموار کردن مسیر همکاری بیشتر جامعه پزشکی برای فعالیت در مناطق محروم است؛ اگرچه وظیفه اصلی در این زمینه بر عهده نهادهای دولتی برای گسترش خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور است تا نیاز به فعالیت گروه‌های غیردولتی و خیریه به حداقل برسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه باید ظرفیت پذیرش برخی رشته‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی برای پوشش تمامی مناطق کشور افزایش پیدا کند، گفت: یک رشته مانند جراحی پلاستیک در همه کشور وجود ندارد، ابن در حالی است که کودکان و افراد زیادی نیاز به این جراحی پیدا می‌کنند اما خدمت لازم را در دسترس ندارند. ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تربیت متخصصان و جراحان در این گونه رشته‌ها باید افزایش پیدا کند تا بتوان این عدم دسترسی را رفع کرد؛ البته طی سال‌های اخیر ظرفیت رشته‌ای مانند جراحی پلاستیک افزایش پیدا کرده است؛ زمانی در کشور تمامی دانشگاه‌ها مجاز به پذیرش چهار نفر بودند اما در حال حاضر 28 نفر جذب می‌کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 360 جراح پلاستیک در کشور وجود دارند، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند، تا توزیع مناسبی از این پزشکان در سراسر کشور انجام و انگیزه‌ برای مهاجرت به شهرهای بزرگ را در آنان از بین ببرند تا پزشکان مورد نیاز این شهرها تأمین شوند.

عضو هیئت مدیره مؤسسه ملی مرهم در ادامه با انتقاد از افرادی که پزشکان خیر فعال در مناطق محروم را به فعالیت‌های رابین‌هود گونه متهم می‌کنند، گفت: رشته‌ای مانند جراحی پلاستیک چند نوع است؛ بخشی مرتبط با اعمال زیبایی است که خدمات آن مشمول بیمه نیست، بخش دیگر ترمیم است که خدمات آن به صورت رایگان و یا تحت حمایت بیمه‌ها هستند. بسیاری از خدماتی که ما انجام می‌دهیم ذیل بخش دوم قرار می‌گیرد و هزینه‌ای از بیمار نمی‌گیریم تا آن را در مناطق محروم هزینه کنیم. باید این دید را اصلاح کرد؛ اگر واقعا پزشکی توانایی خدمت در مناطق محروم را دارد نباید از طعنه‌ها بترسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code