مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ رونمایی از سامانه آموزش مجازی قرآن

به گزارش وب سایت لبخند خدا، صفحات معارفی رسانه‌ها، امروز سه‌شنبه، 18 تیرماه، اخبار متعددی را منتشر کرده‌اند که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فارس

صفحه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، امروز تعداد هفت خبر منتشر کرده است. در خبری با عنوان «برگزاری ویژه‌برنامه گوهر عفاف باهمت فرهنگسرای هنگام» آمده است: فرهنگسرای هنگام همزمان با هفته حجاب و عفاف ویژه برنامه‌ای را به همین مناسبت در بخش‌های مختلف در تاریخ ۱۹ تیرماه برگزار می‌کند. این برنامه با همکاری حوزه ۱۵۲ بسیج خواهران(منتظرین) در دو بخش ایستگاهی شامل نمایشگاه محصولات حجاب و عفاف، نگارگذر عکس و پوسترهای حجاب، مسابقه ورزشی، ایستگاه فشارخون و مشاوره، پرسش و پاسخ به شبهات دینی، خوشنویسی و بخش تخصصی در قالب نشست‌هایی با موضوع حجاب و عفاف برگزار می‌شود. علاقمندان جهت حضور در این برنامه می‌توانند در تاریخ اعلام شده از ساعت ۱۰ تا ۱۷ به فرهنگسرای هنگام واقع در خیابان دلاوران، آزادگان شمالی، جنب فروشگاه شهروند مراجعه و جهت کسب اطلاعات بیشتربا تلفن: ۷۷۴۹۱۴۹۱تماس بگیرند.
شش خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل «آیت‌الله حسینی شاهرودی عمر با برکتش را وقف ترویج علوم الهیه تربیت شاگردان کرد»، «سنت اذان گفتن به گوش نوزادان/ آموختن اصول دین در بدو ورود به دنیا»، «صیانت از عفت در هجمه رسانه‌های غربی مانند جان‌فشانی شهدای گوهرشاد است»، «جابه‌جایی شبانه‌روزی بیش از ۲ میلیون زائر کم‌توان امام هشتم از ابتدای امسال»، «تلاوتی از حسین فردی/ آیاتی از سوره‌های فصلت و قیامت+عکس و صوت» و «ترتیل صفحه 82 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات» هستند.

تسنیم

صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم در روز جاری هفت خبر با عناوین «مراسم اولین سالگرد درگذشت آیت‌الله مرتضی تهرانی برگزار می‌شود»، «ویراست تازه‌ای از وصایای امام علی(ع) به امام حسن(ع)»، «برنامه‌های جشن دهه کرامت در میدان امام حسین(ع)»، «آموزش مداحی ویژه دانش‌آموزان ابتدایی برگزار می‌شود»، «نهاد وقف و کاهش آسیب‌های عفاف و حجاب»، «جایگاه صبر در بیان امیرالمؤمنین» و «خدمت بدون منت یک روحانی جهادگر ‌‌‌‌برای اهالی روستا + عکس» منتشر کرده است.

ایرنا

پنج خبر صفحه معارف خبرگزاری ایرنا در روز جاری شامل «شاهچراغ(ع) نمونه بارز ولایت‌مداری است»، «زنگ خطر مظاهر بدحجابی در جامعه به صدا درآمده است»، «پیکر آیت‌الله حسینی شاهرودی در قم تشییع شد»، «شاهچراغ(ع) و دیگر امامزادگان ترویج‌دهنده فرهنگ ولایی بودند» و «شاهچراغ(ع)، امین ولایت» هستند.

میزان

صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان در روز جاری تا ساعت 16 تعداد دو خبر منتشر کرده است. در خبری با عنوان «توزیع بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار هدیه متبرک به مناسبت دهه کرامت» آمده است: حجت‌الاسلام محسن بذرگری هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: تعریف پیوست نشر معارف رضوی در همه اقدامات و برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه کرامت و توجه به سیره اجتماعی امام هشتم(ع) در گسترش مفهوم خدمت کریمانه از جمله مواردی بود که در ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی مورد تأکید قرار گرفته است. برای نشر معارف رضوی امسال از فرصت توزیع محصولات تبرکی آستان قدس رضوی استفاده شده است و احادیثی از امام رضا(ع) یا در توصیف مقام ایشان به همراه اشعاری با مضمون رضوی مانند «هم تو گل‌های این باغ را می‌شناسی، هم تمام شهیدان تو را می‌شناسند» و «ما نمک‌گیر تو و سفره احسان توایم»، «مهرش نشست در دل و در دیده جا گرفت / شور قیام او همه‌جا را فراگرفت» بر روی تبرکات آستان قدس رضوی آورده شده است.

بذرگری هاشمی با بیان اینکه در طراحی بسته‌های متبرک رضوی از نقوش و رنگ‌های حرم مطهر رضوی الگو گرفته شده است، خاطرنشان کرد: یک میلیون و پانصد هزار بسته متبرک جهت توزیع در برنامه‌های استانی مانند رواق رضوی و بین کاروان‌های زیارتی مشهد مقدس در دهه کرامت توزیع می‌شود.
«برنامه‌های امروز حرم مطهر رضوی/برگزاری مراسم یادبود شهید سیدیحیی بحرانی» عنوان یک خبر دیگر این صفحه در روز جاری است.

ایبنا

صفحه دین خبرگزاری کتاب ایران، امروز پر کارتر از روزهای قبل بوده و تا این ساعت تعداد شش خبر منتشر کرده است. در خبری با عنوان «مقاله‌ای که کلاس آموزشی درباره «تراجم‌نگاری» است» آمده است: حسن انصاری، عضو هيات علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون، در کانال تلگرامی خود به نقد کیفیت محتوای آثار اروپایی ترجمه شده در موضوع اسلام و ایران پرداخت. به باور او چنین ترجمه‌هایی جای اصلی منابع بومی در حوزه دین را می‌گیرد. انصاری اعتقاد دارد که مقاله آیت‌الله سیدموسی شبیری زنجانی درباره «فهرست منتج‌‌الدين» خود به تنهایی به اندازه چند واحد درسی دانشگاهی برای آموزش شيوه و روش تحقيق در علم رجال و تراجم‌نگاری مفيد است و بسیار بهتر از محتوای کتاب‌هایی است که پژوهشگران اروپایی در موضوعات مشابه نوشته‌اند.
شوربختانه بايد گفت ترجمه بسياری از کتاب‌هایی که به ويژه در دو دهه اخير از زبان‌های اروپایی در حوزه اسلام و ايران به فارسی منتشر شده کمک خاصی به تعميق مطالعات تاريخی در ايران نمی‌کند؛ سهل است گاهی موجب می‌شود سنت قديمی خودمان هم در پژوهش‌های تاريخی و ادبی تضعيف شود چنانکه عملا هم شده است. ترجمه خوب است به شرط اينکه کتاب و مقاله‌ای که ترجمه می‌شود کتابی باشد که يا مطالبش دست اول باشد و يا دست کم روش درست تحقيق در متون و اسناد را آموزش دهد. بسیاری از کتاب‌ها و مقالات خارجی که در اين سال‌ها به فارسی ترجمه شده يا گزارش کلی و تکرار مطالب گذشتگان است و يا اينکه مشابه داخلی آنها موجود است و چيز تازه‌ای به دانش بومی ما نمی‌افزايد. پس با اين همه مشکلات اقتصادی در عرصه نشر واقعا ترجمه کتاب و مقاله خارجی اگر اين شروط در آن رعايت نشود چه فايده‌ای خواهد داشت؛ اگر ضرر نداشته باشد. چون هم جای انتشار کتاب‌های داخلی مفيد را می‌گيرد و هم اينکه جوانان ما به جای خواندن متون اصلی و تحقيقات دقيق استادان مسلم داخلی و خارجی به نوشته‌هایی دلمشغول می‌شوند که عملا کمکی به آنها نمی‌کند.

پنج خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل «سیره عملی سیدمحمد حسینی‌شاهرودی درس اخلاق بر مکتب اهل بیت(ع) بود»، «یادی از آیت‌الله مهدی حائری یزدی و مرور کتابشناسی آثار او»، «پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی»، «انتشار 19 عنوان کتاب جدید در مورد حضرت شاه چراغ در یک دهه اخیر» و «کتاب‌هایی که به فلسفه حجاب از دیدگاه اسلام پرداخته‌اند» هستند.

مهر

صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر در روز جاری اساساً به روز نشده و آخرین خبر این صفحه مربوط به روز گذشته است.

ایسنا

صفحه دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران، امروز پرکار بوده و تعداد ده خبر منتشر کرده است. در خبری با عنوان «رونمایی از سامانه آموزش مجازی قرآن» آمده است: حجت‌الاسلام علی اشرف‌عبدی، مدیر معارف قرآن و عترت مرکز قرآن و حدیث حرم حضرت معصومه(س)، شب گذشته ۱۷ تیرماه در همایش «طوبای کرامت»، ویژه تقدیر از قرآن‌آموزان مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت(ع) که در شبستان نجمه خاتون حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اینکه نوگلان و حافظان قرآنی مایه فخر و مباهات جامعه اسلامی هستند، بیان کرد: آموزش مرکز قرآن و حدیث به دو صورت حضوری و غیر حضوری در دو واحد برادران و خواهران در قالب چهار گروه آموزشی قرائت، حفظ قرآن و حدیث، معارف قرآن و حدیث و تربیت مربیان خدماتی را ارائه می‌دهد. در مرکز قرآن و حدیث ۴۰۱ دوره قرائت با هفت هزار و ۴۷۴ فراگیر، ۴۳۸ دوره حفظ با چهار هزار و ۳۱۳ نفر فراگیر، ۱۴۹ دوره معارف با چهار هزار و ۲۵ فراگیر و ۹ دوره تربیت مربی با ۱۲۸ فراگیر برگزار شده‌است.
عبدی با یادآوری اینکه مجموعاً ۹۹۷ دوره آموزشی با ۱۵ هزار ۹۴۰ فراگیر در مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت برگزار شده است، گفت: تعداد حافظان کل تقدیر شده از سال ۹۰ تا سال ۹۷ در مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت مجموعاً بانوان و آقایان ۵۰۰ نفر بوده و در سال ۹۸ نیز تعداد ۸۱ نفر حافظان برتر این مرکز هستند که امروز با حضور تولیت محترم آستان مقدس کریمه اهل‌بیت از آن‌ها تقدیر ویژه به عمل می‌آوریم.
حجت‌الاسلام مهدی احمدی، معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) نیز در این مراسم بیان کرد: مرکز قرآن و حدیث به مناسبت دهه کرامت در حدود ۵۰ مسجد مناطق محروم استان قم دوره‌های قرآنی را آغاز کرده است و هدف اصلی این است که دوره‌های قرآنی عمومیت بیشتری پیدا کند و علاوه بر آن استعدادهای برتری که در مناطق محروم هستند شناسایی شوند. در ادامه احمدی از سامانه آموزش مجازی قرآن کریم مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت(س) رونمایی کرد و افزود: در راستای گسترش آموزش‌های قرآنی و حدیثی دوره‌های قرآنی در فضای مجاری نیز گسترش پیدا کرده؛ لذا این سامانه در اسرع وقت در فضای مجازی به صورت عمومی راه‌اندازی می‌شود و در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
ده خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل «مصوبه انتخاب رئیس و اعضای شورای تخصصی حوزوی ابلاغ شد»، «انتقاد شدید مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه از وضعیت حجاب»، «پیکر آیت‌الله حسینی شاهرودی در حرم حضرت معصومه(س) تدفین شد»، «ویزای اربعین چه زمان حذف می‌شود؟»، «دیدارکمال خرازی با آیت‌الله رشاد» «تسلیت رئیس مجلس برای ارتحال سیدمحمد حسینی شاهرودی»، «حربه اصلی دشمن شبیخون فرهنگی است» و «آیا بین توصیه به بخشش و اجرای عدالت تناقض وجود دارد؟»، هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان

دو خبر صفحه قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان در روز جاری شامل «قول و قرار‌هایی که روشنی‌بخش کارگاه‌های تولید چادر مشکی نیست/ درخواست نمایندگان ملت از وزارت صمت» و «کلید سعادت و موفقیت انسان چیست؟» هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code