مسلمین عید فطر را آغازی بر تحولات جهانی قرار دهند

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌همت بناری، استاد جامعةالمصطفی العالمیة در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا، با تبریک عید سعید فطر، گفت: عید به معنای بازگشت و فطر از ریشه فَطَر به معنای شکفتن و گشودن و خلق و آفرینش گرفته شده است. در قرآن کریم این واژه به هر دو معنا آمده است؛ در آیه اول سوره مبارکه انفطار، «إِذَا السَّمَاءُ انْفَطَرَتْ؛ و آیه شریفه 46 زمر، «قُلِ اللَّهُمَّ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ أَنْتَ تَحْكُمُ بَيْنَ عِبَادِكَ فِي مَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ»؛ و برخی آیات دیگر قرآن علاوه بر این فطرت (که به معنای ذات و سرشت پاک انسانی است) از همین ماده گرفته شده است و به معنای قدرت شکافندگی و خلق و آفرینش است.

بناری بیان کرد: عید فطر در پایان ماه مبارک رمضان است و در واقع به این معناست که انسان بعد از یک ماه دوری از گناه و بعد از یک ماه ضیافت و مهمانی خدا و بعد از یک ماه بندگی، عبادت و خودسازی و مبارزه با هواهای نفسانی و شهوات و جهاد با نفس به فطرت پاک خود بازمی‌گردد.

وی افزود: انسان در پرتوی اتصال به قدرت لایزال الهی، قدرت شکافندگی و خلق آثار و کارهای بزرگ را پیدا می‌کند، این معنا را اگر در دو سطح فردی و اجتماعی تحلیل کنیم نتایج و دستاوردهای متعددی خواهد داشت. در سطح فردی، انسان با تمریناتی که در مبارزه با هواهای نفسانی داشته به تجارت جدیدی دست یافته و می‌تواند آن را در غیر ماه مبارک رمضان نیز به کار گیرد.

تقوا و مقاومت فعالانه؛ دستاورد ماه رمضان

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) تصریح کرد: انسان روزه‌دار به اعتماد به نفس و قدرت مدیریت خود رسیده است که در شرایط بسیار سخت محیط پیرامون خود، مقاومت فعالانه داشته باشد و بر محیط گناه‌آلود فائق شود و مانند دژ مستحکم در برابر هجمه‌های شیطان و نفس اماره بایستد و به دستاورد مهم تقوا و خود کنترلی برسد.

او اضافه کرد: در عرصه اجتماعی هم اقداماتی را که در ماه مبارک از قبیل کمک به هم نوع؛ به ویژه امسال که با هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی، رزمایش همدلی، مواسات و کمک مؤمنانه در ایران شکل گرفت می‌تواند در سایر ماه‌ها تداوم ببخشد. بعد از ماه رمضان و با بازگشت به فطرت جمعی می‌تواند قدرت گشودن و شکافتن عرصه‌های بزرگ اجتماعی و خلق و آفرینش حماسه‌های سترگ دیگر را داشته باشد و فراتر آن در عرصه بین‌المللی هم دستاوردهای بزرگی را به ارمغان آورد.

استاد جامعةالمصطفی(ص) العالمیة اظهار کرد: اگر جهان اسلام این حقیقت را به خوبی درک کنند، می‌توانند تحول شگرفی در عرصه جهانی ایجاد کنند و هر ساله عید بزرگ فطر را که فتح قله ضیافت الله است آغازی بر کارهای بزرگ قرار دهند.

وی افزود: این روزها با حمایت‌های بی دریغ آمریکا از اسرائیل و انتقال پایتخت این رژیم جنایتکار به قدس، مسئله فلسطین هم وارد فاز جدیدی شده است، بنابراین مسلمین باید در این ماه که بازگشت آنان به ذات و فطرتشان به برکت ماه مبارک نمود بیشتری دارد از این فرصت برای اقدامات مؤثر  در حل مسئله فلسطین بهره گیرند.

کارکرد اجتماعی و سیاسی عید فطر

بناری در پایان تصریح کرد: کارکردهای اجتماعی و سیاسی عید فطر و ماه مبارک رمضان اگر واقعا همان طور که مدنظر اسلام است مورد توجه یک و نیم میلیارد مسلمان قرار گیرد در این صورت آنان خواهند توانست با اعتماد به نفس و توکل به خدا منشا اقدامات بین‌المللی مؤثر باشند و منجر به تغییر وضعیت آشفته کنونی که مدیریت جهان به دست استکبار جهانی افتاده است، شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code