مظلومیت فرهنگی؛ مقوله‌ای که می‌توان برای آن گریست/ جایگاه مقدس رسانه

به گزارش خبرنگار وب سایت لبخند خدا، در آغاز این مراسم، سعید پورعلی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش ضمن خوشامدگویی به میهمان درمورد اهمیت طرح شب‌های فرهنگ با هدف بزرگداشت مفاخر و نام‌آوران علم و فرهنگ و هنر در جزیره کیش، اظهار کرد: به نظرم اهمیت رسانه‌ها در روایت‌سازی بر کسی پوشیده نیست و رسانه‌ها دنیای اجتماعی ما را می‌سازند و بخشی از دستگاه شناختی و معرفتی ما را شکل می‌دهند که بخش کوچکی هم نیست و افزایش بعد معرفتی، آگاهی و دانش انسانی بخش بسیار مهمی است و روایت‌هایی که ساختار اجتماعی انسان را شکل می‌دهد، ناشی از فعالیت رسانه‌هاست و ماحصل تولید واژه‌ها و کلماتی است که رسانه‌ها طراحی و تولید می‌کنند و به افکار عمومی جامعه تقدیم می‌کنند.

وی افزود: اهمیت روایت سازی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست. امروز آنقدر بحث روایت‌سازی رسانه‌ای پراهمیت است که در ادبیات و امپریالیسم خبری و دنیای ساخته رسانه‌ها به عنوان جامعه اطلاعاتی از آن یاد می‌کنند.

«شب رسانه‌ها» در کیش آغاز به‌کار کرد

پورعلی در ادامه افزود: مدیریت جزیره کیش درصدد است، رونق فعالیت‌های رسانه‌ای را شکل دهد. ما مشخصه‌هایی را در نظر داریم که برای شکوفایی و کیفی‌سازی فعالیت‌های رسانه‌ای می‌تواند بسیار مؤثر باشد. نکته بارز این است که سازمان مناطق آزاد به عنوان نماینده دولت و قدرت سیاسی جزیره علاقه‌مند است با حفظ اقتدار به شکل پراکنده و غیر متمرکز عمل کند. این تمرکززدایی سبب ایجاد فضایی می‌شود که مشارکت را گسترش و توسعه دهد. یکی از مشخصات دیگر این مدیریت این است که بتواند در حوزه جامعه مدنی و تشکل یابی‌های اجتماعی به خوبی حمایت‌های لازم را انجام داد.

در ادامه این مراسم محمود اسعدی، طراح و دبیر علمی چهره‌های ماندگار با معرفی طرحی نو با عنوان «شب‌های فرهنگ» اظهار کرد: هدف از این برنامه و برگزاری این شب‌ها ارتباط مستمر نخبگان و شخصیت‌های برجسته در عرصه‌های مختلف به خصوص در جزیره کیش است و این جزیره می‌‌تواند به عنوان یک محفل بین‌المللی شناخته شود. من فکر می‌کنم رسانه‌ها یکی از اصلی‌ترین وظایفشان دیدن زیبایی‌ها و خوبی‌ها و خوب منتقل کردن آن‌ها به مخاطبشان است. شاید این نگرش با تعریفی که از رسانه ارائه شده است که جنبه سرگرمی، اطلاع رسانی و غیره باشد متفاوت است.

«شب رسانه‌ها» در کیش آغاز به‌کار کرد

اسعدی در ادامه افزود: از نظر من تفهیم و تفاهم اصل مهم در رسانه است و اهالی رسانه موظفند در تفهیم وقایع به دیگران تلاش کنند. در سلسله برنامه‌هایی که به عنوان شب‌های فرهنگ تا پایان اسفندماه برگزار می‌شود؛ شاهد حضور فرهیختگان، نخبگان و چهره‌های ماندگار خواهیم بود که امیدوارم با همراهی و همدلی این عزیزان بتوانیم بخشی از معضلات کشورمان را تعدیل یا تلطیف کنیم.شما می‌دانید که رسانه‌ها نقش اساسی دارند و این شعار نیست.

وی افزود: آدرنو معتقد است، امروز دیگر مردم سرکوب نمی‌شوند و سرگرم می‌شوند. سرگرمی سلاحی است که بشود توده‌ها را با مقصد و مقصود خود همراه کرد و برخی قصد دارند بر آن صحه بگذارند. اما به نظر من رسالت رسانه تفهیم و تفاهم است. اما چگونه این مسئله قرار است رخ دهد. در گفت‌وگو که بنای اصلی همه مکالمات است باید تمام تلاش رسانه این باشد آنچه در نظر دارد به شکل شایسته‌ای به دیگری منتقل کند و مخاطب هم باید تلاش کند آنچه در ذهن و ضمیر نویسنده است خوب درک کند.

اسعدی ادامه داد: تفکر انتقادی در رسانه کمرنگ است و به همین جهت رسانه‌ها دو مشکل اساسی دارند. یکی در ساختار سازمان‌های رسانه‌ای است یکی در بخش نیروی انسانی. در بخش نیروی انسانی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و مؤسسات  رسانه‌ای و مطبوعاتی دخیل بودند و در بخش ساختار سازمان‌های رسانه‌ای که باید وظیفه خودشان را انجام دهند، گاهی دچار قصور و تقصیرند و در بحث مدیریت رسانه که یک رشته نوپا است و حدود 25 سال است این رشته در جهان شکل گرفته و حدود 15 است که در ایران از عمر آن می‌گذرد، سازمان‌های رسانه‌ باید زمینه تفهیم و تفاهم را در ساختار فراهم کنند. اگر سازمانی نتواند یک ساختار مناسب در جذب و جلب نخبگان ایجاد کند، دچار مشکل خواهد شد. سازما‌های خلاق یادگیرنده، دانش بنیان و اثربخش‌اند و در مورد هرکدام از این موارد ده‌ها کتاب نوشته شده و اما هنوز یک سازمان فعال رسانه‌ای یادگیرنده نداریم و همیشه درصدد کشف علت‌های گوناگونیم که چرا رسانه‌های ما کارا و اثربخش نیستند و این سازه اجتماعی باید با علم و تجربه به دست بیایید و با شعار محقق نخواهد شد.

اسعدی در ادامه اظهار کرد: در این مراسم قصد داریم در مورد چالش‌های رسانه‌ها سخن بگوییم، اینکه مشکل کجاست و چرا روزنامه‌نگار حرفه‌ای کم داریم و چرا نسبت به کشورهای منطقه روزنامه نگاران معروف نداریم و یا تعداد آن‌ها کم است. چرا رسانه‌های خصوصی مخاطب فعال خود را نمی‌شناسند که بر اثر آن به تفهیم و تفاهم بپردازند و چالش‌های این قبیل چون بحث انتقاد و تفکر انتقادی مطرح است. یکی از رسالت‌های اصلی رسانه انتقاد است اما انتقاد از خویش. اما حقیقتاً در زمینه دانش رسانه‌ای دچار مشکلیم. شب رسانه‌ها می‌تواند این چالش‌های اساسی را حلاجی ‌کند و ما بتوانیم از خودمان شروع کنیم و سپس دیگران را نقد کنیم. 

«شب رسانه‌ها» در کیش آغاز به‌کار کرد

در ادامه این مراسم پرفسور محمدباقر ساروخانی در زمینه فرهنگ اظهار کرد: انسان بدون فرهنگ نمی‌تواند بقا و دوام داشته باشد و این موضوع در همه زمینه‌ها روشن است، به عنوان مثال اگر معماری آمیخته به فرهنگ نباشد، زندگی انسانی با آهن و فولاد پیش نخواهد رفت. معماری توسط انسان‌ها و برای انسان‌ها تولید می‌شود و اگر زمانی که روند توسعه را آغاز می‌‌کردیم فرهنگ را در نظر می‌گرفتیم شاید شاهد بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز نبودیم. ما سالهاست ماشین را وارد فرهنگ ایران کرده‌ایم اما ماشین سالانه هزاران کشته می‌دهد زیرا فرهنگ رانندگی را تولید نکردیم و نه تنها در این زمینه بلکه در جای جای جامعه فرهنگ را نادیده گرفتیم. 

وی افزود: من تصور می‌کنم جایگاه رسانه مقدس است. زیرا جهان پر از اخبار و ارتباطات است و رسانه در این میان جایگاه کوچکی دارد و باید بداند که چه چیز را وارد رسانه کند و به آن امتیاز دهد تا در معرض دید مخاطبان قرار گیرد.مراحل گوناگونی باید طی شود تا به اقناع و توفیق دست یافت. در مرحله اول باید بگوییم آیا این موضوع قابل طرح است و اگر مقرر شد که موضوع طرح شود، در مرحله دوم باید گفت که چه چیزی بیان شود و در مرحله سوم باید گفت که این موضوع چگونه مطرح شود و همین چگونه بیان کردن امری بسیار مهم است و پس از آن چه مرجعی باید خبر را منتشر کند. زیرا رسانه‌ها اهداف و محدودیت‌های خاص خودشان را دارند. باید حتماً در نظر داشت که خبر را در کجا قرار داد که بالاترین تاثیر را داشته باشد. بنابراین باید رسانه تعیین شود و جایگاه آن مشخص شود که در چه فضای اجتماعی خبر قرار می‌گیرد و فیدبک آن چه خواهد بود و در چه فضای ذهنی این خبر منتشر شده است و مراحل زیادی است تا یک خبر بتواند مطرح شود. 

وی افزود: اصحاب شایسته، متخصص و توانای رسانه همیشه همین مهم بوده و هست و باید بتوانیم زبده‌ترین فرزندانمان را در این حوزه به کار گیریم. زیرا اهمیت فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند فردی را کوچک یا بزرگ کند و یا حادثه با بشکند و یا عظمت دهد. آگاهی بخشی و تصویرسازی بسیار مهم است که بتوانیم تصویر را به خانه‌های مردم دنیا ببریم و گردشگری را که هوشمندانه عمل می‌کند جذب کنیم و اصحاب رسانه هستند که می‌توانند این موارد را برجسته کنند و در ذهن افراد باقی بگذارند.

مظلومیت فرهنگی؛ مقوله‌ای که می‌توان برای آن گریست/ جایگاه مقدس رسانه

در ادامه این جلسه پنل‌های تخصصی با موضوع چالش‌های رسانه با حضور اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات، محمد نعمتی، روزنامه نگار و فعال رسانه‌ای و محمدرضا سعیدآبادی برگزار شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code