مکاشفات رحمانی با برداشت‌های شیطانی

به گزارش وب سایت لبخند خدا به نقل از روابط عمومی مؤسسه موعود عصر، یکصد و سی نهمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی به همت مؤسسه فرهنگی هنری موعود عصر در حوزه هنری برگزار شد. در این نشست علاوه بر اکران فیلم «صبح نزدیک»، اسماعیل شفیعی سروستانی به سخنرانی پرداخت.

 شفیعی سروستانی گفت: متأسفانه گفتمان مهدوی در ایران به مباحث ذوقی و عواطف رقیق و موضوعاتی از قبیل غیبت صغری و غیبت کبری منحصر شده است. با این وضعیت به مشکلات زیادی دچار خواهیم شد که اکنون هم مبتلا هستیم. در مباحث توراتی و انجیلی فصل بسیار مهمی به نام مکاشفات وجود دارد. مکاشفات رحمانی که برداشت‌های شیطانی از آن صورت گرفته و بحث بسیار مهمی است.

وی افزود: پیش از بعثت رسول خدا یهود و نصارا با مراجعه به این مکاشفات درباره آینده و مسلمانان می‌اندیشیدند و برای آن استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها تعریف می‌کردند. امروز هم با مراجعه به این مکاشفات برای خود و برای مستضعفان و به ویژه شیعیان نقش تعیین و براساس آن استراتژی‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی تعریف می‌کنند. در حالی که مسلمانان به این مسئله توجه نمی‌کنند و فقط با گفتگو‌های دست دوم سیاسی و اجتماعی وقایع را تحلیل می‌کنند.

مکاشفات راز واره یوحنا

مؤلف دایرةالمعارف موعود آخرالزمان ادامه داد: مکاشفه یعنی پرده‌برداری و کنار رفتن مانع و حجاب از روی معانی. پرده‌ها و موانعی بین عالم مادی که ما در آن زندگی می‌کنیم و عوامل ناپیدای برزخی و معنوی وجود دارد. این پرده‌ها برای انبیا و ائمه و برخی از اولیا الله کنار رفته و می‌روند. مکاشفه به معنای دیدار آن عوامل برای لحظه‌ای است که با چشم باطنی می‌توان آن عوالم را دید. معادل حواس ظاهری، حواسی در باطن وجود دارد. مکاشفه حالی میان خواب و بیداری است و آن شخص مستعد در لحظه‌ای چیزی را می‌بیند.

سردبیر ماهنامه موعود در ادامه گفت: هم در کتب عهد عتیق و هم عهد جدید فصولی با عنوان مکاشفات وجود دارد که در عهد عتیق غنی‌تر و مفصل‌تر و شامل پنج بخش است. در انجیل بخش خاصی به نام مکاشفات یوحنا وجود دارد که مهم و قابل مطالعه است. مکاشفات، رازواره بوده و صریح نیستند و در قالب نماد‌ها و تمثیل‌ها بیان شده‌اند. به همین دلیل نیازمند کشف و تفسیراند. سابقه ادبیات مکاشفه‌ای در بنی اسرائیل بسیار زیاد است و آثاری مثل کمدی الهی دانته را می‌توان نوعی مکاشفه دانست.

شفیعی سروستانی بیان کرد: یوحنا صاحب مکاشفه‌ای است که در انتهای انجیل در ۲۲ باب تدوین شده است. یوحنا جزء ۱۲ نفر از حواریون حضرت عیسی (ع) است. انجیل یوحنا یکی از ۴ انجیل مسیحی‌هاست و جناب یوحنا علاوه بر انجیل، این مکاشفات را هم داشته است. مکاشفه زن و اژد‌ها نیز روایتی ساده، اما ۲ هزار ساله دارد و جهان گرفتار این مکاشفه است.

مکاشفات؛ نیازمند تفسیر و مطالعه

وی گفت: مفسرین این مکاشفه را در هر دوره‌ای تفسیر و در هر عصری برداشتی که از این مکاشفات کرده‌اند، را منشأ اعمال خود قرار داده‌اند. بحث اصلی ما از این جا آغاز می‌شود. به حقیقی بودن یا نبودن این مکاشفات کاری ندارم، بلکه سخنم این است که در ادوار گوناگون، مجامع یهودی و مجامع خاص مسیحی و علما و اربابان کلیسا این مکاشفات را با شرایط روز تطبیق داده‌اند و از آن برنامه بیرون آورده‌اند.

وی در ادامه بیان کرد: مشکل ما از این جا آغاز می‌شود که با برنامه‌هایی که طراحی کرده‌اند خود و مردم عصر خود را با مشکلاتی رو به رو کرده‌اند. چنان که امروز هم همین طور است. امروز یهود و نصارا براساس همین مکاشفات با جمهوری اسلامی مواجه می‌شوند و به سیاست مداران خود خط می‌دهند و دانش آموزان‌شان را تربیت می‌کنند. یک آکادمی برای بررسی این مسئله لازم بوده و یک باب از مطالعات مهدوی است.

شفیعی سروستانی ادامه داد: بنی اسرائیلیان برای هر کدام از این نماد‌ها براساس هوی نفس و اهداف شیطانی خود تفسیری ارائه و از این مکاشفات رحمانی برداشت شیطانی کردند. می‌گویند این زن نماد قوم برگزیده خدا یعنی بنی اسرائیل است. زنی پاک‌دامن نماد مومنان باوفا است. اوانجلیست‌ها در گوش سیاست مداران آمریکا با این نوع تفسیر‌ها آینده را پیش‌بینی می‌کنند و به آن‌ها خط می‌دهند.

وی اظهار کرد: در بخشی از این مکاشفات به ۷ بلای آخرالزمانی اشاره می‌کنند تا این که به یک واقعه بسیار سخت یعنی نبرد نیرو‌های خیر و شر در آرماگدون می‌رسند که بخش زیادی از سینما و تصمیمات سیاسی و اقتصادی آن‌ها را شکل داده است. در جایی از این مکاشفات به کلمه خدا سوار بر اسب سفید اشاره شده که در یکی از فیلم‌هایشان به آن می‌پردازند. آرماگدون واژ‌ای عبری به نام تپه شریفان است که در شمال فلسطین در کرانه غربی رود اردن است که نزدیک حیفاست و صحرای مگیدو نام دارد. معتقدند جنگ خونین و اتمی آخرالزمانی در این جا اتفاق می‌افتد.

نماد ماه و خورشید در قرآن

شفیعی سروستانی گفت: برداشت‌های این‌ها از مکاشفات یوحنا تحریف شده و غیرواقعی است و بر اساس خود منابع تورات و انجیل قابل نقد است. یوحنا به عنوان یکی از حواریون، حضرت عیسی و حضرت مریم را دیده و می‌شناخته است. می‌گوید زنی را دیدم، اما نگفته که آن زن مریم مقدس بوده است. در منابع قرآنی و روایی، ماه و خورشید نماد زن و مرد و مادر و پدر است که در رویای حضرت یوسف(ع) هم وجود دارد. مکاشفه یوحنا خبر از آینده است و نه گذشته.

وی در پایان گفت: خورشید، رسول خدا و ماه، خدیجه است و آن ۱۲ ستاره ۱۲ امام معصوم هستند. فاطمه زهرا (س) از خاندان بنی اسماعیل می‌آید که ۱۲ امام معصوم را به دنیا می‌آورد. فرزندی که توسط آن زن به دنیا می‌آید و بر همه جهان حکمرانی می‌کند، مهدی موعود (ع) است.

در ادامه این نشست اکران فیلم «صبح نزدیک» و کارگردان به سؤالات حاضران پاسخ داد. همچنین از دو کتاب «موعود فطرت؛ پژوهشی در فطری‌بودن انتظار» و «نقش حضرت مسیح (ع) در دولت مهدوی» رونمایی شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code