نیازمند تنوع فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها هستیم

به گزارش وب سایت لبخند خدا؛ نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه یک کشور، امروز ۳۰ اردیبهشت‌ماه در سالن‌ نشست‌های نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد.

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در این نشست بیان کرد: یکی از بخش‌های قابل توجه در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی که در دانشگاه‌ها داریم، فعالیت‌های قرآنی است و همه بر این باوریم که فضای فرهنگی و اجتماعی، به یُمن گسترش و توسعه این قبیل از فعالیت‌ها می‌تواند فضای مطلوب‌تری را تجربه کند. اما این نکته نیز اهمیت دارد که باید تمهیدات لازم را نسبت به اینکه چگونه بتوانیم از گستره بیشتر فعالیت‌ها برخوردار باشیم، بیندیشیم و پیرامون این مسئله بحث و تبادل نظر صورت گیرد، چنانکه یکی از اهداف و فلسفه‌های تشکیل این جلسه نیز مربوط به همین مسئله است.

وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین لازم است که تنوع بیشتری را در حوزه فعالیت‌های قرآنی به وجود آوردیم، چه اینکه به نظر می‌رسد نسبت به این فعالیت‌ها در دانشگاه‌ها اقبال وجود دارد و اگر این فعالیت‌ها افزایش پیدا کند، مشارکت بیشتر دانشجویان در این عرصه را نیز خواهیم داشت. در دوره‌ای که در آن قرار داریم مکانیزم‌های مختلفی برای گسترش فعالیت‌های قرآنی وجود دارد و همچنین با جامعه‌ای مواجهیم که از یک ذائقه، استعداد و پتانسیل‌های متنوعی بهره‌ هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بیان کرد: تاکنون سعی شده که فعالیت‌های قرآنی در اشکال مختلف انجام شود و از هنر و حتی فضای مجازی که این روزها زمان زیادی را از دانشجویان می‌گیرد، استفاده‌هایی صورت گیرد. همچنین سعی کرده‌ایم که به حوزه‌هایی فراتر از تلاوت ورود کنیم و وارد فضای تدبر و فهم آیات قرآن شویم.

غفاری در ادامه تصریح کرد: تقریباً مجموعه فعالیت‌های ما از بیست نوع فعالیت تشکیل می‌شود و همچنان دامنه این فعالیت‌ها باز است و می‌توانیم از خود مجموعه‌های قرآنی به ویژه تشکل‌هایی مانند کانون‌های قرآنی و سلایقی که دارند نیز در راستای بهبود فعالیت‌های قرآنی تلاش کنیم. یقیناً این فعالیت‌ها می‌توانند مثمر ثمر باشند و روی فضای دانشگاه و جامعه می‌تواند تأثیرات خوبی داشته باشد.

معاون وزیر علوم در ادامه تصریح کرد: انتظار است در این نمایشگاه، مجموعه‌های دانشگاهی بیشتر را داشته باشیم و مجموعه نمایشگاه نیز استقبال خواهد کرد و این توجه نسبت به فعالیت‌های قرآنی وجود دارد. بنابراین آنچه به عنوان نکته اصلی قابل طرح است اینکه باید ببینیم چه سازوکارهایی وجود دارد که بتوانیم فعالیت‌های قرآنی را در دانشگاه‌ها بیشتر کنیم.

وی در مورد جشنواره قرآنی بیان کرد: قبلاً براساس مناطقی که داشتیم بعد از مرحله دانشگاه، جشنواره را در سطح منطقه برگزار می‌کردیم و بعد، افرادی که امتیاز می‌گرفتند، وارد بخش سراسری می‌شدند، اما با صلاحدیدی که صورت گفت بخش منطقه‌ای را حذف کردیم و منتخبان از مرحله دانشگاهی به مرحله نهایی اعزام می‌شوند. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code