هتاکی به حرم حضرت معصومه(س) ریشه در تفکر شیعه انگلیسی دارد

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم:

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر حسینی‌نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا ضمن محکومیت حادثه اهانت به حرم مطهر حضرت معصومه(س) از سوی برخی هتاکان تاکید کرد: مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه‌ علمیه قم هتاکی عده‌ای معدود از افراد و جسارت آنان به حرم مطهر حضرت معصومه(س) را که با تبعیت از منش و روش شیعه انگلیسی صورت گرفته است به شدت محکوم می‌کند.

وی افزود: این افراد در برابر دستورات علمی، فقهی، شرعی و در برابر احکام مراجع و رهبری ایستاده‌اند و قطعا این حرمت آنان توهین و کوتاه فکری و خدمت به دشمن بود؛ این افراد کاری کردند که رسانه‌های دشمن مانور زیادی روی آن بدهند و این تصور را دامن بزنند که چندصدایی در ایران در این امور وجود دارد.

گناه بزرگ

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان کرد: این افراد، بزرگترین گناه را مرتبک شدند و حرکت آنان، دفاع از اسلام و دین نبود؛ همه فقهای دین متفق القول هستند که حفظ جان مردم واجب است؛ دین ما برای حمایت از سلامت روحی و جسمی مردم آمده است زیرا دینی که ضامن تامین سلامت روحی و جسمی مردم نباشد دین ناقصی است.

وی اظهار کرد: همه انبیاء برای تامین سلامت روحی و جسمی مردم مبعوث شده‌اند و امروز هم وظیفه ما این است؛ حرم‌های مطهر ائمه هم برای آرامش یافتن و سلامت روحی مردم است و وقتی ببینیم جان مردم در خطر است، اولویت، قطعاً جلوگیری از شیوع این ویروس است و نظر ولی فقیه و مراجع و دستور نظام هم بر این مسئله بوده است.

حسینی‌نژاد تصریح کرد: کسانی که عامدانه با نظر وزارت بهداشت و علما و مراجع مخالفت کرده‌اند و کسانی که جاهلانه و از روی اینکه توجیه نبودند، اقدامشان خواسته و ناخواسته در مسیر دشمن و شیعه انگلیسی بوده است.

مشاور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: این کار از سوی برخی افراد معلوم الحال صورت گرفت و در ویدئویی هم که از تجمع آنان در جلوی حرم مطهر امام رضا(ع) پخش شد مشخص شد طیف شیعیان انگلیسی این کار را کرده‌اند.

وی افزود: این افراد در تجمعشان واژه «حیدر حیدر» را تکرار می‌کردند که نشانگر آن است که از جای دیگری تغذیه می‌شوند زیرا در فرهنگ مردم قم و ایرانیان این نوع شعار دادن و این واژه مرسوم نیست. این افراد با تحریکات بیگانگان اقدام به این کار کرده‌اند و البته ممکن است برخی فکرشان بیگانه با انقلاب و رهبری و مراجع و دینداری عاقلانه باشد.

هتاکی پیروان شیعه انگلیسی

حسینی‌نژاد تصریح کرد: تمامی نهادهای حوزوی و مراجع از بسته شدن حرم‌های مطهر حمایت کردند و اساسا مخالفی وجود نداشت؛ تنها همین طیف شیعیان انگلیسی اقدام به این کار کردند و حتی وقتی درهای حرم مطهر باز بود اقدام به لیسیدن ضریح و دست مالیدن به درها کردند تا خوراک خوبی به رسانه‌های بیگانه بدهند و این تصور را دامن بزنند که دینداران، مخالف بسته‌شدن این اماکن هستند.

مشاور تولیت آستان مقدس قم با بیان اینکه حالا هم که حرم بسته شده مخالفت می‌کنند یعنی در هر حالت در مسیر دشمن قدم بر می‌دارند تصریح کرد: هدف این افراد مخالفت با نظام و وهن دین و نشان دادن اینکه دین با علم مخالف است، البته یک عده بچه مذهبی هم در میان این افراد هستند که متاسفانه توجیه نیستند و حتی برخی از این افراد با بنده تماس گرفته و اعتراض کرده‌اند.

وی افزود: دلیلشان این است که بستن حرم بزرگترین توهین به حرم است در حالی که حرم بسته شد تا حرم عامل اشاعه این ویروس نباشد و بهانه به دیگران برای تاختن به حرم مطهر نشود؛ وقتی ما به بازار و نماز جمعه و … می‌گوییم باید تعطیل شوند حرم هم محل تجمع فراوان مردم است و می‌تواند باعث شیوع شود.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه متاسفانه برخی برداشت‌های نادرست سیاسی هم به این موضوع دامن می‌زند اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند که حکومتی‌ها دنبال بستن حرم هستند و برخی مسئولان عامدانه دنبال تعطیل کردن مناسک و مراکز دینی هستند حتی در نزدیک انتخابات هم برخی تصور می‌کردند که چون برخی می‌خواهند آمار حضور در انتخابات را پایین بیاورند کرونا را مطرح می‌کنند در حالی که واقعا تا آن مقطع این ویروس در قم کشف نشده بود.

وی اضافه کرد: این برداشت‌ها با هدف دوقطبی کردن جامعه و فاصله میان مردم و نظام صورت می‌گیرد در حالی که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که اقدامات در چارچوب مشورت با متخصصان امر صورت می‌گیرد و ملاک، نظر وزارت بهداشت در این امور است و شرعا و قانونا هم همه باید تبعیت کنند، ولی این افراد به اختلافات دامن می‌زنند.

سوء برداشت برخی مذهبی‌ها

حسینی‌نژاد بیان کرد: البته عده‌ای هم تصور می‌کنند که اگر مانع بسته شدن حرم شوند دیندارتر از دیگران هستند و عشق آنان به اهل بیت بیشتر است. دین اسلام دینی عقلانی است و جان مردم برای اسلام بسیار مهم است، لذا وقتی تعارض میان یک واجب به نام جان مر دم و یک مستحب به عنوان زیارت رخ داد، قطعاً واجب اولویت دارد.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم افزود: آیا امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) راضی هستند که مردم به زیارت بروند و خطر ابتلا به بیماری در آنان زیاد شود؟ آیا این کار توهین به امام و حضرت معصومه(س) و … نیست؟ الان ادعیه و مراسم با حضور مداح در فضای حرم به صورت مستقیم برای همه علاقه‌مندان پخش می‌شود ولی برای جلوگیری از تجمع مردم این اماکن به صورت موقت تعطیل شده‌اند.

وی تاکید کرد: خود حضرت، می‌توانند مسئولان امر و آستان را بازخواست کنند که چرا اجازه دادید شیعیان ما به زیارت ما بیایند و بیمار شوند و احیانا فوت کنند؟ و آن وقت در قبال این کوتاهی چه پاسخی داریم و اگر ایشان زنده هم بودند که ما معتقدیم ممات و حیات آنان از جهت شنیدن درد دل زائران یکسان است، باز اجازه ملاقات نمی‌دادند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code