هشتمین نمایشگاه «ایران‌هلث» به پایان خود رسید/ ورود وقف به تولید صنایع پزشکی

به گزارش خبرنگار وب سایت لبخند خدا، امروز در حالی آخرین روز از نمایشگاه ایران هلث (تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی) به پایان رسید که قرار بود این نمایشگاه محل عرضه محصولات تولید داخل باشد.
این نمایشگاه با فضایی حدود ۳۵ هزار مترمربع در اختیار بیش از ۴۸۰ شرکت تولیدی و خدمات داخلی قرار گرفت تا آخرین دست‌آورد‌های خود را در برابر دیدگان بازدیدکنندگان از نمایشگاه قرار دهند. همچنین در طول برگزاری این نمایشگاه که از روز یکشنبه ۱۹ خردادماه آغاز شده بود، ۲۳ محصول، تجهیزات و ملزومات پزشکی ساخت ایران که با بهره‌مندی از تکنولوژی و فناوری روز دنیا ساخته شده‌اند نیز برای اولین بار رونمایی شد.
اگرچه نمایشگاه بین‌المللی «ایران‌هلث» عمدتاً برای به نمایش گذاشتن توان صنعت پزشکی کشور است، اما در این نمایشگاه حدود ۱۵ شرکت خارجی از کشورهایی چون ایتالیا، چین، پاکستان، کره، هند و ترکیه نیز حضور داشتند.
ارتقای کیفیت محصولات از جمله شعار‌ها و عناوینی بود که برای این نمایشگاه و کارگا‌ه‌های آموزشی که در این نمایشگاه برگزار شدند، به چشم می‌خورد. ضمن اینکه امسال برای نخستین بار بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه سلامت نیز حضور داشتند.
نمایشگاه تجهیزات پزشکی یا پوشاک فصلی
اگر به سالن میلاد A مراجعه می‌کردید، عمده چیزی که در آن رخ‌نمایی می‌کرد، نه تجهیزات پزشکی و نه ملزومات مصرفی که وسایلی مانند انواع کفش، زیرانداز، صندلی و سطل‌های بیمارستانی و .. بود که در وهله نخست اگر بازدید‌کننده‌ای نمی‌دانست این نمایشگاه بزرگترین رخداد نمایشگاهی حوزه سلامت است، بی‌شک آن را نمایشگاه‌ فصلی پوشاک تلقی می‌کرد. چندین غرفه مربوط به انواع تولیدی‌های کفش که پسوند طبی را نیز در کنار خود حمل می‌کردند در این نمایشگاه حضور داشتند، ضمن اینکه وسایل دیگر مانند توالت فرنگی و … نیز در این نمایشگاه حضور داشتند که با نام تجهیزات مصرفی پزشکی حضور در کنار وسایل ارتوپدی غرفه‌هایی را در محوطه بیرونی نمایشگاه به خود اختصاص داده بودند.
تکنولوژی‌هایی که دانش تولید را وارد کرده‌اند
بسیاری از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه خود را صادرکننده می‌دانند، اما شاید تنها یک یا دو کشور مشترک عمده آن‌ها باشند، اما شرکت‌هایی نیز وجود دارند که اولویت را بومی‌سازی کامل یک محصول و ارتقای دانش فنی آن را اولویت خود می‌دانند. بهنام زارعی، مدیر فروش یکی از شرکت‌های حاضر در «ایران‌هلث» که به تولید سرنگ و دستکش‌های یکبار مصرف جراحی می‌پردازد، از جمله افرادی است که چنین اعتقادی دارد و به وب سایت لبخند خدا می‌گوید: ما به جای اینکه محصول دستکش جراحی را وارد کنیم، تکنولوژی تولید آن را وارد کرده و در تلاش هستیم دانش تولید آن را ارتقاء دهیم.
وی افزود: ما همین الان می‌توانیم محصولات تولیدی خود را به کشور‌های اطراف صادر کنیم، اما در تلاشیم نخست کیفیت خود را ارتقا دهیم و بتوانیم در بازار جهانی رقابت کنیم.
زارعی یکی از دلایل عدم صادرات برخی از تجهزات و ملزومات پزشکی ایران را نه کیفیت پایین آن که قیمت آن می‌داند و می‌گوید: بسیاری از تولیدات ساخت ایران از کیفیت بالایی برخوردارند، اما قیمت محصولات بعضی کشورها مثل چین در کشور عراق که بازار هدف بیشتر محصولات ایران است، بسیار پایین‌تر از نرخ تولید آن در ایران است که باعث می‌شود ایران توان رقابت با آن را نداشته باشند.
وی در ادامه ضمن تقدیر از وزارت بهداشت برای حمایت از کالای ایرانی یادآور شد: ممنوعیت واردات سرنگ برای تولید کننده ایرانی بسیار خوب است، اما از دولت درخواست می‌کنیم، که جلوی واردات دستکش‌های جراحی را بگیرد تا این صنعت نیز بتواند در ایران پا بگیرد.
شرکت‌های دانش بنیان و حضور چشمگیر
شاید تا نام صنایع پزشکی می‌آید کمتر کسی فکر کند صنایع تهویه، پرس و امحای زباله و پسماند بیمارستانی نیز از جمله صنایعی است که در این حوزه دسته‌بندی می‌شود و اتفاقاً یکی از صنایعی است که ارزش آن برای هر کشوری که در فکر سلامت و توسعه پایدار بر اساس شاخصه‌های محیط زیستی بوده و می‌خواهد مانعی در برابر انتشار عفونت‌های بیمارستانی بسازد، بسیار زیاد است.
در این نمایشگاه یکی از برجسته‌ترین صنایعی که به چشم می‌خورد، حضور این صنعت با شرکت‌های دانش‌بنیانی بود که تولید این صنعت را چند سالی است که بومی کرده و در حال حاضر بسیاری از بیمارستان‌های کشور است.
فرزین نهاوندی از مدیران یکی از شرکت‌های حاضر در این حوزه به وب سایت لبخند خدا، می‌گوید: ما کار خود را از سال ۱۳۶۳ در حوزه صنایع تهویه آغاز کرده‌ایم و در حال حاضر ۲۵ محصول تولید می‌کند‌که یکی از رسته‌های کاری به صورت دانش‌بنیان آن را پیگیری می‌کنیم. تولید تجهیزات پزشکی در حوزه امحای زباله‌های بیمارستانی است. در حال حاضر در ۷۶ مرکز شامل ۷۱ مرکز بیمارستانی و ۵ مرکز بی‌خطرسازی پسماند‌های بیمارستانی دستگاه‌های این شرکت نصب شده است.
وی افزود: در حال حاضر ما به کشور‌های حوزه مدیترانه شرقی محصولات خود را صادر کرده‌ایم و اخیراً هم کشور روسیه وارد کشور‌های هدف برای صادرات محصولات ما شده‌اند.
نهاوندیان یادآور شد: در این شرکت دانش‌بنیان دستگاه‌های CSSD و CSR نیز که در استریل کردن اتاق عمل کاربرد دارند تولید می‌شود و در بسته صادراتی ما جای دارند. البته این دستگاه‌ها، چون به لحاظ تجاری سود کمتری دارند، طبیعتاً دامنه تولیدی کمتری را نیز به خود اختصاص می‌دهند.
وی افزود: حدود ۸۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز ما از داخل ایران تأمین شده و ۲۰ درصد مابقی که عمدتا بخش الکترونیکال فرایند تولید را شامل می‌شود، وارداتی است.
تولیدکنندگان آینده و آموزش هم‌نسلان برای ورود به بازار تجهیزات پزشکی
در میان هیاهوی بسیار شرکت‌های تولیدات پزشکی، اما چند دانشجوی مهندسی پزشکی که خود توانسته‌اند وارد بازار کار و تولید تجهیزات پزشکی شوند نیز وارد گود شده و شرکت مشاوره‌ای برای آموزش هم‌نسلان و راهنمایی آنان برای ورود به بازار کار و صنعت تجهیزات پزشکی راه‌اندازی کرده و تا‌کنون بیش از هزار و ۵۰۰ دانشجو از آموزش‌های آنان بهره‌مند شده یا در حال اخذ مشاوره با آنان هستند، همچنین ۵ استاد دانشگاه‌های صنعتی و علوم پزشکی نیز به صورت ثابت در میان ورکشاپ‌های این جوانان حضور دارند، آنان خود را آیندگان صنعت ایرانی تجهیزات پزشکی می‌خوانند و از هم‌نسلان خود می‌خواهند به آنان بپیوندند. این غرفه اتفاقاً یکی از شلوغ‌ترین غرفه‌های نمایشگاه‌ها بود که بازدیدکنندگان آن را تماماً جوانان تشکیل می‌دادند.
شرکت‌های هواسازی و تهویه، ارتوپدی، تجهیزات ساخت دارو، تجهیزات آمبولانس، تخت‌های بیمارستانی و تخت‌های آی سی یو، اتاق عمل‌ها و بیمارستان‌های صحرایی نیز از جمله بخش‌های دیگر این نمایشگاه‌ بود که بعضاً نه در سالن‌های اصلی که در محوطه بیرونی نمایشگاه جای‌گذاری شده بودند. بسیاری از این شرکت‌ها نوپا بوده و حتی سابقه آن‌ها به یک دهه نمی‌رسد، اما در همین مدت توانسته‌اند بخشی از بازار داخل کشور و بعضا کشور‌های همسایه را از آن خود کنند. تمامی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه که خود را صادر کننده می‌نامند، عمدتاً عراق و افغانستان را مقصد صادرات خود می‌دانند، چرا که بازار این کشور‌ها بکر بوده و به لحاظ جغرافیایی نزدیک ایران قرار دارند.
شرکت‌هایی که تنها نام برند ایرانی بر اجناس خارجی می‌گذارند
در این نمایشگاه شرکت‌هایی نیز حضور پیدا کرده که نام برند ایرانی را بر یک محصول خارجی گذاشته و آن را به نام برند ایرانی به فروش می‌رسانند، این موضوع مورد انتقاد برخی از تولید‌کنندگان و حتی واردکنندگان تجهیزات پزشکی قرار گرفته است.
عباس ناظری از جمله واردکنندگان تجیهزات سلامت است که اعتقاد دارد، تولید محصولات پزشکی در کشور راه واقعی خود را طی نمی‌کند و می‌گوید: تولیدکنندگان مقطعی به موضوع تولید نگاه می‌کنند، گاهی سود را در نظر می‌گیرند و در مقطعی دیگر صادرات را، اما باید توجه داشت اگر صنعت پزشکی ما می‌خواهد رشد کند، باید صادرات‌محور باشد در حالی‌که این‌گونه نیست.
وی ادامه داد: اینکه شما بتوانید محصول خود را به ۲ یا سه شرکت همه گسترش دهید، هیچ‌گاه نمی‌توان رشد کرد.
ناظری بیان کرد: در حال حاضر سیاست‌های حمایتی دولت کامل نیست. هرگاه دولت توانست از تولید کننده به عنوان صادر کننده حمایت کند، می‌توان این سیاست‌ها را درست دانست.
وی با انتقاد از بسیاری شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه اظهار کرد: شاید تنها دو یا سه شرکت بتوان پیدا کرد که صادرات واقعی داشته باشند و به کیفیت بیشتر از سوددهی توجه دارند، مانند شرکت صاایران در حوزه تولید مانیتور‌های پزشکی، این‌ها شرکت‌های استخوان‌دار و قدیمی هستند. البته شرکت‌هایی هم هستند که وقفی بوده و به سود توجه چندانی ندارند، مانند شرکت کوثر اوقاف که کیفیت را مورد توجه قرار داده و مورد استقبال بیمارستان‌ها قرار گرفته است.
این کارشناس تجهیزات پزشکی یکی مشکلات این محصولات در ایران را ریمارک کردن محصولات خارجی از سوی شرکت‌های ایرانی دانست و گفت: ببینید که در همین نمایشگاه چند شرکت ابزار جراحی حضور دارند که وسایل خارجی آورده و یک مارک ایرانی بر آن زده و در واقع تنها بسته‌بندی آن ایرانی است.
وی تأکید کرد: اداره‌کل تجهیزات پزشکی باید در موضوعیت تولید تجدید نظر کند و از سوء استفاده‌های شرکت‌ها از نام تولید داخلی را مدنظر قرار دهد. بسیاری از این شرکت‌ها قبلاً وارد کننده بوده و الان از این خلاء‌های قانونی سوءاستفاده می‌کنند و کالا‌هایی را که وارد کرده با بسته‌بندی ایرانی با قیمت چند برابر به نام کالای ایرانی به مراکزی که مجبورند از تولیدات ایرانی استفاده کنند، می‌فروشند.
وقتی وقف وارد تولید تجهیزات پزشکی می‌شود
یکی از نکات جالب این نمایشگاه ورود وقف و شرکت‌های خیریه و بعضاً وقفی به موضوع سلامت است. از جمله این شرکت‌ها شرکت کوثر وابسته به اوقاف استان فارس است.
فاطمه تقی‌نژاد از مدیران این شرکت در گفت‌وگو با وب سایت لبخند خدا اظهار کرد: ۱۰۰ درصد سهام این شرکت وقف است و توزیع سهام وقفی آن به گونه‌ای است که ۵۰ درصد آن وقف بیمارستان شهید رجایی شیراز، ۲۵ درصد وقف مرکز تحقیقات تروما و ۲۵ درصد نیز وقف بیماران بی‌بضاعت است.
وی افزود: اعضای هیئت مدیره این شرکت هیچ‌گونه سود و نفعی از این شرکت نمی‌برند، این شرکت در زمینه ایمپلنت‌های ارتوبدی در زمینه شکستگی‌های فک و صورت و جمجه، نوروسرجری و ستون فقرات فعالیت می‌کند و به تازگی در زمینه تولید ایمپلنت‌های دندانی و آنکورسوچر‌ها نیز وارد شده که در پارگی‌های تاندون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تقی‌نژاد بیان کرد: یکی از مزیت‌های این تولید استفاده از آلیاژ تیتانیوم برای تولیدات خود است. سایر شرکت‌ها از استیل استفاده می‌کنند، در حالی‌که تیتانیوم از استحکام بیشتری برخوردار است و هم اینکه نسبت به بدن و محیط سازگاری بیشتری دارد. تمامی محصولات ما دارای استاندارد هستند که تمامی شرکت‌های برتر حوزه تجهیزات پزشکی باید داشته باشند.
وی یادآور شد: تمامی محصولات این شرکت را بیمه ایران پشتیبانی می‌کند، این نشان از کیفیت بالای این محصولات است، چرا که بیمه بدون داشتن کیفیت محصولات، هیچ‌گاه روی ایمنی یک محصول سرمایه‌گذاری نمی‌کند. چنانچه اتفاقی برای بیمار در اثر مصرف این محصولات رخ دهد، تمامی خسارت را بیمه جبران می‌کند، اما تاکنون خوشبختانه هیچ‌گونه استفاده‌ای از بیمه نکرده‌ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code