هیئت‌ها به تسهیل ازدواج کمک کنند/ زنگ خطر 12 میلیون مجرد در کشور

به گزارش وب سایت لبخند خدا، امیرحسین بانکی پورفرد، استاد دانشگاه اصفهان 17 مردادماه در یازدهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور که در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد، بیان کرد: در سال 91، یازده میلیون مجرد در سن ازدواج وجود داشت که در آن سال حدود 900 هزار ازدواج ثبت شده بود؛ در آن زمان زنگ خطر به صدا درآمد.

وی افزود: از آن سال تاکنون شیب ازدواج کاهشی بوده است. همچنین در سال جاری 550 هزار ازدواج ثبت شده است که نسبت به شش سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است، در حالی که جمعیت رو به افزایش بوده است. آمار جوانان در سن ازدواج نیز کاهش پیدا نکرده است.

کارشناس مسائل خانواده بیان کرد: طبق آخرین سرشماری، یک میلیون و 400 هزار دختر بالای 30 سال در کشور وجود داشته است و همچنین 700 هزار زن مطلقه زیر 50 سال در کشور هستند که در معرض آسیب جدی هستند و مشکلات بسیاری دارند.

وی ادامه داد: سال 72 درکشور معادل حدود هر 16 ازدواج یک طلاق ثبت می‌شد ولی در وضعیت کنونی معادل هر 3 ازدواج، یک طلاق ثبت می‌شود که نشان دهنده یک شیب افزایشی و وضعیت خطرناک است؛ البته این آمار بدین معنی نیست که 30 درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود، آمار ازدواج برای سال جاری است ولی آمار طلاق ممکن است مربوط به ازدواج‌های سال‌های قبل باشد و  با این حساب تنها 3 درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود و نباید پیام غلط به جامعه داد.

بانکی پور فرد تصریح کرد: خانواده سلول بنیادی جامعه است و اگر آسیب ببیند کل نظام اجتماعی صدمه خواهد خورد، بر همین اساس حفظ و استحکام خانواده بسیار مهم و بر همه بنیانهای دیگر اثرگذار است.

مشارکت مردمی؛ راه حل مشکلات

وی اضافه کرد: برای حل مسائل جامعه بهترین راهکار استفاده از مشارکت‌های مردمی است و مردمی ترین تشکیلات جامعه، هیأت است و بزرگترین شبکه در کشور هستند که می‌توانند به بهترین شکل سرمایه اجتماعی را برای حل معضلات اجتماعی جمع کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: هیچ تشکل مردمی به اندازه هیآت نمی‌توانند قدرت تاثیرگذاری داشته باشند و از همین جهت مقام معظم رهبری هیآت را مامور به توجه و آگاه سازی در حوزه خانواده کرده است.

وی اظهار کرد: اولین گام برای حل معضلات خانواده، ایجاد حساسیت است اجتماعی است و نیاز است در این خصوص فرهنگ سازی مناسب با استفاده از ظرفیت هیآت، انجام شود؛ جامعه تا حد زیادی با مصائب و فضائل اهل بیت(ع) آشناست و اکنون نیز است اخلاق اهل بیت(ع) برای جامعه تبیین شود و به این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

بانکی پور فرد تاکید کرد: عدم وجود اخلاق اهل بیت(ع) در جامعه باعث ایجاد مشکلات اجتماعی شده است؛ لازم است سخرانان و مداحان به نکات اخلاقی روایات و ادعیه توجه ویژه داشته باشند تا زندگی اهل بیت(ع) و روابط خانواده در این خاندان با عظمت، به عنوان یک الگو برای جامعه تبیین شود.

این استاد دانشگاه گفت: به دلیل فضای رسانه‌ و وضعیت کنونی، سن بلوغ جنسی در جوانان کاهش پیدا کرده است و تنها راهکار برای جلوگیری از ایجاد مشکلات مختلف برای جوانان، کاهش سن ازدواج است و لازمه کاهش سن ازدواج، کاهش سن بلوغ عقلی است و با آموزش دادن به نوجوانان و افزایش مسئولیت پذیری در آنان، سن بلوغ عقلی کاهش پیدا می‌کند و برای ازدواج در سن پایین آماده می‌شود.

وی افزود: همچنین باید به دنبال مدل‌هایی از ازدواج بود که ازدواج و تشکیل خانواده از هم تفکیک شود، جوان در سن پایین به دلیل مسائل مالی، شاید آمادگی برای تشکیل خانواده نداشته باشد، ولی برای ازدواج آمادگی دارد، جوانان می‌توانند در سن پایین ازدواج کنند و بعد از مدتی با ایجاد شرایط مناسب، تشکیل خانواده دهند.

هیئت‌ها ازدواج را تسهیل کنند

بانکی پورفرد بیان کرد: هیآت مذهبی در فرهنگ سازی برای پایین آمدن سن ازدواج، معرفی گزینه‌های مناسب به خانواده‌ها و تسهیل‌گری ازدواج می‌توانند اقدامات مناسبی را اجرایی کنند؛ خانواده‌ها و روابط فامیلی در جامعه کاهش پیدا کرده است و هیآت بهترین مکان برای روابط اجتماعی است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی ادامه داد: هیآت مذهبی ظرفیت بسیار مناسبی برای تسهیل گری ازدواج جوانان دارند و باید از این ظرفیت بهره‌گیری مناسب شود؛ نمونه‌هایی از تسهیل‌گری ازدواج در هیآت مذهبی به طور موفق انجام شده است که باعث کاهش بسیار زیاد هزینه‌ها می‌شود و موانع ازدواج بسیاری از جوانان رتفع می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: توزیع محصولات فرهنگی و ارزنده در حوزه ازدواج و خانواده در هیآت مذهبی برای فرهنگ سازی مناسب، بسیار اثرگذار است؛ همچنین ایجاد غرفه‌هایی برای ارائه مشاوره‌های خانواده توسط متخصصان متعهد در هیآت مذهبی می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات خانواده‌ها، اثرگذار است.

وی اضافه کرد: همچنین ایجاد صندوق‌های قرض الحسنه برای ارائه وام‌های ازدواج جوانان در هیآت مذهبی اقدام بسیار مناسبی در جهت تسهیل گری ازدواج جوانان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code