ورود جدی «به‌نشر» به نشر الکترونیک / کتاب‌های صوتی رضوی به ۳۳ عنوان رسید

به گزارش وب سایت لبخند خدا به نقل از به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)؛ با توجه به تغییر سبک زندگی مردم به دلیل شیوع کرونا و افزایش فعالیت در فضای مجازی، انتشارات به‌نشر با برنامه‌ریزی گسترده در سه حوزه تولید و توزیع و ترویج کتاب در این حوزه ورود جدی داشته و برنامه‌های فراوان در دست اقدام دارد و تلاش دارد با بهره‌گیری از نشر الکترونیک، فروش مجازی و ترویج کتابخوانی از بستر‌های گوناگون غیرحضوری به عنوان ناشری فعال در فضای مجازی شناخته شود.

 

حسین سعیدی مدیرعامل به نشر در این زمینه با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌های به نشر برای دستیابی و ورود به حوزه نشر الکترونیک از سال قبل شروع شده بود، گفت: ورود کرونا به کشور به فعالیت‌های مجازی به نشر سرعت بخشید. 

 

تولید ۱۲ عنوان کتاب صوتی

وی با بیان اینکه، ورود به عرصه گویاسازی و تولید کتاب‌های صوتی به صورت جدی در دستور کار است، اظهار کرد: در گذشته تنها ۴ عنوان کتاب صوتی در به نشر تولید شده بود، ولی در ماه‌های اخیر ۱۲ عنوان کتاب با موضوع رضوی و زندگی امام رضا(ع) با همکاری مؤسسه رسانه‌های صوتی و تصویری آستان قدس رضوی تولید شده است و ۱۷ عنوان دیگر نیز در موضوعات رضوی، انقلاب اسلامی و سبک زندگی اسلامی در دست تولید قرار دارد.

 

سعیدی ادامه داد: کتاب‌های «راز آن بوی شگفت» به قلم فریبا کلهر با گویندگی سمانه هادی، «صبح روز عید» به قلم حمیدرضا شاه آبادی با گویندگی شهرام شکیبا، کتاب «باران دوشنبه» به قلم سید عباس صحفی با گویندگی سید احمد هاشم‌آبادی، «آبی‌ها» به قلم سعید تشکری با گویندگی محمد ملتجی، صادق سفیدباغی، هاله صدیقیان، علی ضمیری و مهناز آسوده، کتاب «نشانه‌ها» به قلم ابراهیم حسن‌بیگی با گویندگی سیداحمدهاشم آبادی، کتاب «موقف» به قلم سعید تشکری با گویندگی محمد جهان‌پا، مصطفی جلالی، صبا صفا، رمان جذاب «دعبل و زلفا» به قلم مظفر سالاری با گویندگی حجت باغانی، مهناز آسوده، ابوالفضل اکبری، فاطمه حیدری، مهناز آسوده و کتاب «ماه غریب من» به قلم مجید ملامحمدی با گویندگی سینا خدادای آماده شده است و کتاب‌های مجموعه یاران پیامبر (تنها زندگی می‌کنی، آن روی زیبا، آخرین مهاجر، سال‌های بردگی)، خلوت مدیر، کلاغ پر، سنگر علاف‌ها، تا ابد با تو می‌مانم، پیرمرد و حوری، باد یمانی، مجموعه روز‌های جنگ (شامل ۶ عنوان رمان نوجوان) و قصه‌های قشنگ ایرانی در دست اقدام است.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون نوار یکی از بزرگترین و پر طرفدارترین اپلیکیشن‌ها در زمینه تولید و فروش کتاب صوتی است، گفت: مذاکره با اپلیکیشن نوار جهت عرضه و فروش کتاب‌های صوتی به نشر بر روی اپلیکیشن نوار صورت گرفته است و همچنین پیشنهاد عرضه کتاب صوتی‌ها به مجموعه مختلف آستان قدس برای استفاده در بسته‌های فرهنگی اهدایی را داریم.

 

راه اندازی اپلیکیشن کتابخوان 

سعیدی با اعلام خبر راه‌اندازی اپلیکیشن کتابخوان به‌نشر با ۲۴۰ عنوان کتاب در ۶ دسته موضوعی (امام رضا و زیارت، انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری، داستان و رمان، سبک زندگی ایرانی اسلامی، کودک و نوجوان، معارف اسلامی) گفت: نرم‌افزار اندرویدی کتابخوان به نشر، قابلیت‌های متنوعی همچون، جستجو در متن و فهرست کتاب، دسترسی به تاریخچه جستجو، پیمایش در متن از طریق فهرست عناوین و صفحه، دسترسی آسان به پاورقی‌ها، حاشیه‌نویسی، رنگی کردن متن، علامت‌گذاری، اشتراک‌گذاری متن، تنظیم حالت مطالعه در شب و … را در اختیار استفاده‌کنندگان خود قرار می‌دهد که علاقه‌مندان برای دانلود رایگان اپلیکیشن کتابخوان به نشر می‌توانند به سایت behnashr.com مراجعه کنند. این نرم افزار اندرویدی با مشارکت مرکز علوم و تحقیقات کامپیوتری نور که ازمراکز با سابقه و با تجربه در حوزه نرم افزار‌های دینی واعتقادی است، راه اندازی شده است.

 

وی همچنین گفت: هم اکنون تعداد کتب بارگذاری شده و فعال در طاقچه به بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب افزایش یافته است که این رقم تا انتهای سال گذشته ۲۸۰ عنوان کتاب بوده است و هر ماه به طور متوسط ۵۰۰ عنوان کتاب الکترونیک در طاقچه به فروش میرسد که روند تصاعدی و فزونی قابل قبولی دارد و تاکنون بیش از ۸ هزار کتاب الکترونیک در طاقچه فروخته ایم و بیش از ۴۸ هزار بار دانلود از روی محتوای به نشر در طاقچه صورت گرفته است.

 

تشکیل کتابخانه دیجیتال آثار به نشر

سعیدی همچنین از راه اندازی کتابخانه دیجیتال به نشر خبر داد و گفت: به منظور حفظ میراث مکتوب به نشر و ایجاد پایگاهی برای حفظ آثار پیشینی این انتشارات که قدمتی بیش از سی سال دارد و نیز سهولت استفاده پژوهشگران از آثار چاپ شده در به نشر، پروژه ایجاد کتابخانه دیجیتال به نشر با همکاری سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی آغاز شد. پایگاه کتابخانه دیجیتال به نشر بر روی صفحه اصلی کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir قرار گرفته است. در فاز اول با ۳۷۷۲ فراداده در کتابخانه دیجیتال به نشر مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، در حال حاضر این کتابخانه در حال تکمیل و افزایش داده نیز است.

 

وی با اشاره به ایجاد تغییرات در سایت فروش به نشر افزود: فروشگاه اینترنتی به نشر به آدرس behnashr.com با ایجاد تغییرات محتوایی و گرافیکی و افزودن قابلیت‌های بیشتر به نسبت نسخه قبلی سایت، در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. ضعف‌های موجود در سایت قدیم در سایت جدید تا حد زیادی برطرف شده‌اند که در نسخه جدید سایت این مشکل برطرف شده است. مشکلات ظاهری و عدم وجود هویت بصری و نیز دسته بندی‌های موضوعی سلیقه‌ای که بارویکرد محتوایی به نشر همخوانی ندارد، از دیگر مسائل مهم و قابل توجه در سایت است. در این سایت بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوعات مختلف بارگذاری شده است. علاقه مندان می‌توانند در این سایت تمامی کتاب‌های چاپ شده توسط به نشر را به صورت اینترنتی خریداری کرده و از طرح‌های تخفیفی نیز باخبر شوند. 

 

برنامه‌های آینده به‌نشر

سعیدی با تأکید بر اینکه ورود جدی در گستره شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از اهداف پیش روی به نشر در عرصه فضای مجازی است، افزود: به نشر توانسته در این حوزه در شبکه‌های اجتماعی بله و اینستاگرام به معرفی تازه‌های نشر کتاب، عرضه و فروش سایر کتاب‌ها بپردازد. تشکیل شبکه فعالی از مخاطبان، ذی نفعان، مشتریان، تصویرگران، نویسندگان و … به نشر در فضای مجازی برای حفظ، جلب و ارتباط با ذی نفعان که مهم‌ترین سرمایه به نشر هستند از جمله اهداف پیش روی این مجموعه است که به زودی محقق خواهد شد.

 

وی در پایان برگزاری جشنواره‌های مختلف، مسابقات کتابخوانی در عرصه فضای مجازی، تهیه کتاب ویدیو، محصولات چند رسانه‌ای با محتوای خوب و مناسب در حوزه کودک و نوجوان و بزرگسال را از دیگر اهداف به نشر در عرصه فضای مجازی عنوان کرد و درباره برنامه‌های آینده حوزه فضای مجازی گفت: تلاش برای برجسته کردن به نشر به عنوان یک ناشر تخصصی که به طور مشخص و روشن در حوزه ادبیات دینی فعالیت می‌کند و زمینه‌سازی در فضای مجازی در راستای برند کردن به نشر در این عرصه، ایجاد بستر‌های لازم برای برقراری ارتباط بهتر با سایر مجموعه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی و استفاده از ظرفیت‌های متقابل، حضور فعال‌تر و موثرتر در مسابقات و جشنواره‌های عرضه محصولات مجازی و تلاش در جهت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فضای مجازی و استفاده از سایر پلتفرم‌های نشر الکترونیک مانند کتاب ویدیو، کتاب تعاملی، بازی از مهم‌ترین این موارد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code