ولایتمداری از مهم‌ترین مؤلفه‌های مکتب شهید سلیمانی است

به گزارش وب سایت لبخند خدا، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، امروز، اول بهمن‌ماه در نشستی که با موضوع «تبیین مکتب شهید سلیمانی» با حضور دانش‌آموختگان مرکز جامع علوم اسلامی قم در این مرکز برگزار شد، گفت: هر مکتبی برای تأثیرگذاری دارای مؤلفه‌هایی است که مکتب شهید سلیمانی نیز از این مسئله مستثنی نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: یکی از مهمترین مؤلفه‌های مکتب شهیدسلیمانی، ولایتمداری است. ولایتمداری موضوعی است که در قرآن هم بیان شده است و در مقابل ولایت الهی، ولایت طاغوت و شیطان قرار دارد.

این محقق بیان کرد: طاغوتیان کسانی هستند که در قلمرو آموزه‌های دینی و الهی قرار نمی‌گیرند، اما ولایتمدار کسی است که خود را پیرو ولایت خدا، پیامبر(ص)، اهل بیت(ع)  و جانشینانش  که همانان براساس اعتقادات شیعه، فقهای جامع الشرایط هستند، باشد.

وی تصریح کرد: شهید سلیمانی پیرو این چنین ولایتی بود. ایشان خود را پیرو و معتقد به این چنین ولایتی می‌دانست و لحظه‌ای از این اعتقاد خارج نشده و اعتراض نکرد. در حقیقت مطیع محض بود.

خسروپناه گفت: معتقدیم ولی فقیه جامع‌الشرایط اگر چه معصوم نیست، ولی تأیید شده است. برهمین مبنا باید ولایت او را در همه شرایط بپذیریم.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: در ماجرای سوریه، هنوز داعشی شکل نگرفته بود و بشار اسد مخالفانی پیدا کرده بود، رهبر انقلاب فرمودند «باید از بشار اسد حمایت کرد». بعضی از سیاسیون موضعگیری و مخالفت کردند، اما ایشان معتقد بودند اینجا جریان مقاومت است و باید مقاومت تقویت شود. بعدها همین افراد اقرار به اشتباه کردند. اما معدود کسانی که نظر مقام معظم رهبری را پذیرفت و همان زمان به دنبال جریان مقاومت رفت، همین شهید بود.

خسروپناه با بیان اینکه از دیگر مؤلفه‌های این شهید مسئله ساختارسازی است، بیان کرد: بعضی افراد خصلت جریان‌سازی را ندارند. این ضعف است که در میان نیروهای انقلابی وجود دارد. در همین مسئله سیل اخیر، جوانان شیعه به کمک مردم اهل تسنن سیستان رفته و مشغول خدمت‌رسانی هستند، اما جریان‌سازی و اطلاع‌رسانی از این مسئله نمی‌شود. این همان ضعفی است که در نیروهای انقلابی به وضوح دیده می‎شود.

جریان‌سازی؛ ویژگی سردار سلیمانی

این پژوهشگر افزود: این شهید در ارتباط با جریان‌سازی فعالیت‌هایی انجام داده بود، از جمله ساختارسازی بسیج مردمی، پیوند دانش پایه و فناوری با عرصه‌های نظامی و ایجاد پیوند علم با جنگ سایبری و جنگ شناختی بود.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: شهید سلیمانی دانشگاه نرفته بود، ولی از صدها نخبه دانشگاهی در حوزه‌های نظامی بهره می‌برد و برای انجام فعالیت‌های نظامی و… آنان را به کار می‌گرفت.

خسروپناه گفت: ایشان جوانان باهوش را شناسایی می‌کرد و در عرصه جنگ سایبری و شناختی بکار می‌گرفت. الان کشور گرفتار این نوع جنگ‌ها است. لازم است ما هم پیشتاز باشیم و نباید دست روی دست گذاشت.

پیوند علم و صنعت مغفول است

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: شهید سلیمانی بین علم و صنعت و نیازهای جامعه ارتباط برقرار کرد. این همان مسئله‌ای است که رهبر انقلاب بارها به وزارت علوم تأکید کردند و در این رابطه قدمی برداشته نشده، ولی این شهید این کار را انجام داد.

این محقق بیان کرد: مؤلفه دیگر این شهید تربیت نیروهایی برای مبارزه با مسائل ضدفرهنگی بود. در این رابطه  کارهای خوبی از این شهید در سوریه و ایران شده است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مؤلفه دیگر توجه به موضوع تهذیب سازمانی و تزکیه نفسانی خود است. شهید قاسم سلیمانی در حوزه درس نخوانده، ولی با علمای عارف در ارتباط  و اهل تهجد و بکاء بود. با وجود خستگی‌های زیاد اما تهجدش ترک نمی‌شد. با منابع اصیل اسلامی مانند صحیفه سجادیه ارتباط عمیق داشت و در مسائل نظامی قاطع و شجاع همراه با تدبیر و عاطفه بود.

خسروپناه با بیان اینکه مکتب شهید سلیمانی، مکتب شهید کاظمی و شهید حاج همت است،‌ اظهار کرد: بارها صهیونیست‌ها و داعش‌ها قصد داشتند سردار را شهید کنند، ولی نتوانستند و نهایتاً امریکا خود مستقیم وارد شد.

این محقق بیان کرد: این شهید بعد از شهادتش هم برکات زیادی برای جامعه و جبهه مقاومت به همراه داشته و خواهد داشت، چرا که ایشان انسان مهذب بود و شهید زنده است.

سوء استفاده دشمن از سقوط هواپیما

این پژوهشگر افزود: در این واقعه سقوط هواپیما بعضی می‌گویند جنگ سایبری نبود و اتفاقاتی افتاد، ولی زمانه مشخص خواهد کرد. دشمن دنبال این بود که از سقوط هواپیمای مسافری علیه انقلاب نهایت استفاده را ببرد. دانشجویانی در دانشگاهُ علیه انقلاب به میدان آمدند، ولی خون این شهید اجازه نداد دشمن بیش از این، از این حادثه برای اهداف خود بهره‌برداری کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code