پیام ساقط‌کردن پهپاد برای آمریکایی‌ها؛ تجاوز به حریم ایران هزینه‌ بالایی دارد

محمدحسن آصفری، کارشناس مسائل سیاسی و عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت‌‌وگو با خبرنگار وب سایت لبخند خدا، درباره پیام‌های ساقط کردن پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته امریکا توسط نیروی هوا فضای سپاه گفت: خط قرمز ما خطوط مرزی هوایی، دریایی و زمینی است و هر کشوری که بخواهد وارد حریم سرزمینی ما شود و اقدامات امنیتی، نظامی و جاسوسی کند با برخورد قاطع و بدون تعارف نیروهای مسلح مواجه خواهد شد و در این موضوع هم با هیچ کسی سر سازش نخواهیم داشت.

اقدام سپاه، بیانگر توانمندی نیروهای مسلح

وی اظهار کرد: اقدام اخیر سپاه در سرنگون کردن این پهپاد فوق پیشرفته امریکا نشان از توانمندی نیروهای مسلح ما دارد که می‌توانند حتی پهپادهای رادارگریز و هر نوع پرنده‌ای که بخواهد وارد حریم ایران شود را مورد هدف قرار دهند و نکته مهم این است که این توانمندی توسط متخصصان داخلی به دست آمده است.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: نکته دوم این است که این اقدام بیان‌گر عزت و استقلال ایران در مقابل قدرت‌های جهانی است و آن زمان که امریکا، از ایران به منزله پایگاهی برای بهره‌برداری از منافع خود در منطقه استفاده می‌کرد، گذشته است. امروز این‌گونه نیست که امریکایی‌ها به راحتی و بدون هیچ واکنشی در منطقه جولان دهند و قواعد و قوانین بین‌المللی را زیرپا بگذارند. در واقع امریکا با این اقدام به خوبی متوجه شد که امروز جمهوری اسلامی یک قدرت توانمند، مستقل و آماده ‌به کار است که با هر متجاوزی برخورد می‌کند و بابت هر اشتباهی باید هزینه بالایی پرداخت کنند.

سایه جنگ با اقتدار نیروهای مسلح و حضور مردم در صحنه برداشته می‌شود

آصفری با اشاره به پیام این اقدام به مسئولان و دولتمردان گفت: دولت باید بداند که نیروهای مسلح پا به کار هستند و دولت می‌تواند به پشتوانه نیروهای مسلح و مردم بر خواسته‌های به حق و مشروع جمهوری اسلامی پافشاری کند و اجازه زورگویی و سواستفاده را به امریکا و اروپایی‌ها ندهد. اینکه تصور شود اگر ما در مذاکره به آن‌ها امتیاز بدهیم سایه جنگ از کشور برداشته شود کاملاً تصوری اشتباه است؛ سایه جنگ را توانمندی و اقتدار نیروهای مسلح و حضور بهنگام مردم در صحنه‌های حساس برداشته است. نیروهای مسلح پشتوانه ملت، دولت و نظام برای پیشبرد اهداف انقلاب هستند.

این نماینده سابق مجلس درباره واکنش دستپاچه مقامات امریکایی به این اتفاق گفت: امریکایی‌ها در این قضیه خودشان متوجه شدند که مقصر هستند. اسنادی که ایران به شورای امنیت سازمان ملل و نماینده امریکا ارائه داده همه گویای آن است که پهپاد امریکایی به حریم کشور تجاوز کرده و امریکایی‌ها هم هیچ توجیهی در رد این اسناد و متهم کردن ایران ندارند.

آصفری افزود: دومین دلیل این است که امریکا می‌داند ایران نیروی توانمند منطقه است و اگر دست به اقدام خطا و اشتباهی بزند ایران بدون هیچ ترس و واهمه‌ای آماده است که پایگاه‌های ‌آن‌ها را در کشورهای منطقه هدف قرار دهد.

آشکار شدن تمایز دو الگوی عزت‌‌خواهی ایران و ذلت‌پذیری عربستان

معاون پارلمانی و امور مجلس ستاد امر به معروف و نهی از منکر درباره نمایش اقتدار دیپلماتیک و نظامی ایران در طی دو هفته اخیر در قالب پاسخ رهبر معظم انقلاب به نخست‌وزیر ژاپن و همین اقدام سپاه و عیان شدن آشکار دو خط و جبهه عزت‌خواهی و ذلت‌پذیری در ایران و عربستان سعودی گفت: خداوند در قرآن کریم وعده داده که «إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدامَكُم» و مبارزه با ظلم و ایستادگی در مقابل مستکبران دستور و نسخه رهایی‌بخش قرآن است تا پیروزی نهایی نصیب امت اسلامی شود.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران هم به منزله حکومتی برخاسته از یک انقلاب دینی و اسلامی موظف است که مسائل و سیاست‌های خود را در چارچوب قرآن تنظیم کند و به همین دلیل در سیاست خارجی نیز جمهوری اسلامی ایران همانطور که نشان داده همواره اهل گفت‌وگو منطق بوده اما هیچ‌گاه در مقابل فشار و تهدید نظام سلطه دست به عقب‌نشینی و سازش نمی‌زند و گفت‌وگو را زیر فشار و ارعاب نمی‌پذیرد.

آصفری ابراز کرد: از طرفی سعودی‌ها متأسفانه به گاو شیرده امریکا تبدیل شده و امریکایی‌ها هم آن‌ها را تحقیر می‌کنند و هم منابع و اموال آن‌ها را به غارت می‌برند و این مایه شرمساری جهان اسلام است و این مسئله جایگاه ملت‌های اسلامی را تضعیف می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در واقع رفتارهای حقیرانه عربستان سعودی در مقابل مقامات امریکایی دل‌های مسلمانان را به درد آورده، گفت: از سوی دیگر واکنش‌های جمهوری اسلامی ایران از قبیل برخورد مقتدرانه و عزتمندانه رهبری در مواجهه با پیام ترامپ در عرصه دیپلماسی و اقدامات نیروهای مسلح در برخورد قاطع با متجاوزان به مرزهای کشور، مایه سربلندی و مباهات جهان اسلام و تقویت روحیه جبهه مقاومت می‌شود تا جهان اسلام بداند در سایه وحدت و انسجام در کنار هم می‌توانند با تأسی از دستورات و آموزه‌های قرآن و اسلام در جایگاه شایسته خود قرار بگیرند و دنیای کفر دیگر نتواند ملت‌های اسلامی را تحقیر کرده و به ذلت بکشاند.

وی تصریح کرد: امروز کاملاً دو الگوی مقاومت و سازش در منطقه از سوی ایران و عربستان در مقابل هم قرار دارند و و آثار و نتایج کاربست هر دو الگو در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای قابل مشاهده است و هر ناظر آگاه و منصفی به راحتی مشاهده می‌کند کدام الگو عزت‌آفرین و قدرت‌بخش بوده و کدام الگو به ذلت و تحقیر منجر می‌شود.

   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code