کانون‌های فرهنگی هنری مساجد؛ نقاط سرمایه‌گذاری فرهنگی در کشور

به گزارش وب سایت لبخند خدا، به نقل از روابط عمومی فهما؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره تأثیر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بر ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: به نظر می‌رسد در میان ظرفیت‌های اجتماعی یکی از نهادهایی که گستره جغرافیایی قابل توجهی دارد، نهاد مسجد است. شاید در برخی روستاها بعضی نهادها مثل نهادهای آموزشی یا حتی بهداشتی درمانی وجود نداشته باشد اما «مسجد» فراگیرترین نهاد اجتماعی است که اگر نگوییم اکثریت قاطع روستاها، اما اکثر روستاهای ما دارای مسجد هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به چنین ظرفیتی‌ که ما در فضای اجتماعی جامعه مسلمانان از جمله در ایران شاهد آن هستیم، نهاد مسجد می‌تواند به کمک بسیاری از اتفاقات آمده و بخش قابل توجهی از اتفاقات خوب را رقم بزند که یکی از این اتفاقات خوب، ارتقای سطح مطالعه و کتاب و کتابخوانی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ممکن است در یک روستا یا در اکثر روستاهای ما نهاد کتابخانه به معنای «کتابخانه» وجود نداشته باشد یا مدرسه‌ای داشته باشیم که کتابخانه در کنار آن نباشد، اما مساجد می‌توانند این قدرت و فرصت‌ را ایجاد کنند که به گسترش فضای کتابخوانی کمک کنند و خوشبختانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد این کارکرد را به نحو جدی داشته و دارند.

صالحی در ادامه با اشاره به تلاش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این راستا گفت: با همتی که پیش از این وجود داشته و در دوره اخیر هم مضاعف شده، شاهد تلاش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هستیم، برای اینکه بتوانیم از نهاد مسجد به عنوان فرصتی برای ارتقای فرهنگی به طور عام و «حوزه کتاب و کتابخوانی» به طور خاص استفاده کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز شاهد ارتقای کارکردیِ کانون‌ها در سطح کلان کشور، به ویژه در روستاها در ارتباط با کتاب و کتابخوانی هستیم و این موضوع که امسال می‌بینیم بخش قابل توجهی از روستاهایی که به فضا‌ی روستاهای برگزیده‌ یا روستاهای قابل تقدیر راه یافتند دارای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بوده‌اند و یا کانون فعالیت آنها در آنجا قرار داشته نشان دهنده همین اتفاق است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: کانون‌ها از یک‌سو می‌توانند کودکان و نوجوانان را به حوزه کتاب و کتابخوانی وارد ‌کنند و از سوی دیگر اقشار جنسیتی یعنی خانم‌ها و آقایان را با این حوزه ارتباط دهند و علاوه بر آن در فرصت‌های فراغتی که وجود دارد می‌توانند برای ارتقای کتابخوانی زمینه‌سازی داشته باشند. بنابراین به نظر می‌رسد یکی از نهادهایی که هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی باید بیش از گذشته برای آن سرمایه‌گذاری کنیم نهاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code