1 میلیون دانش‌آموز بسته آموزشی دریافت می‌کنند / هوشمندتر شدن بسته‌ها

به گزارش وب سایت لبخند خدا، نشست خبری سومین پویش مردمی مشق احسان که با هدف تأمین یک میلیون بسته نوشت‌افزار ویژه کودکان مناطق محروم از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اجرا می‌شود، امروز چهارشنبه ۱۹ شهریورماه با حضور ترکمانی، مدیرعامل بنیاد احسان و سعید حسینی، دبیر پویش ملی مشق احسان، در مجتمع فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

در ابتدای این نشست حسینی، دبیر پویش ملی مشق احسان، با اشاره به شرایط ایجاد شده در پی کرونا، گفت: امسال تلاش شده علاوه بر اقلام، خلأهای آموزشی نیز در قالب محتوا تهیه و به کودکان مناطق محروم ارائه شود.

وی نکته بارز طرح مشق احسان را حضور جدی و مشارکت بالای مجموعه‌های مردمی و تشکل‌ها در اجرای این طرح دانست و گفت: مجموعه‌‌های مردمی هم در تأمین و هم در توزیع اقلام، مشارکت بالایی دارند و این طرح نمونه خوبی از مدل به کارگیری ظرفیت‌های مردمی است.

در ادامه محمد ترکمانی، مدیرعامل بنیاد احسان، با اشاره به عقب‌افتادگی تحصیلی در سال‌های پیش از انقلاب و بی‌سوادی 52 درصد از افراد بالای شش سال، گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) یکی از دستگاه‌‌هایی بود که بعد از انقلاب مسئول رفع این معضل شد. ستاد ابتدا نهضت مدرسه‌سازی را راه‌اندازی کرد و اکنون هزار و 500 مدرسه برکت در سراسر کشور وجود دارد تا در هیچ نقطه از کشور به دلیل نبود مدرسه و امکانات بچه‌ها ار تحصیل باز نمانند.

وی مشق احسان را بزرگ‌ترین و مؤثرترین پویش آموزشی کشور تعبیر کرد و گفت: تاکنون یک میلیون نفر در اجرای این طرح مشارکت داشته‌اند و در دو دوره گذشته 400 هزار بسته بین دانش‌آموزان توزیع شده است.

ارائه محتواهای آموزشی

ترکمانی از هوشمند شدن بسته‌ها در سال جاری به دلیل شیوع کرونا خبر داد و گفت: علاوه بر اقلام قبلی همچون؛ کوله پشتی، دفتر و نوشت‌افزار، محتوای خوب آموزشی نیز تهیه شده تا قدمی در راستای عدالت آموزشی در مناطق محروم برداشته شود.

وی از رونق و جهش تولید در بخش نوشت‌افزار داخلی با اجرای پویش مشق احسان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح از تعطیلی 100 کارگاه تولید لوازم آموزشی و بیکاری کارکنان این تولیدی‌ها جلوگیری شده و 30 کارگاه جدید نیز راه‌اندازی و 300 نفر مشغول به کار شده‌اند. در حوزه فرهنگ‌سازی نیز این طرح موفق بوده و در هیچ یک از محصولات ارائه شده حتی یک واژه لاتین و یک نماد غیر ایرانی وجود ندارد.

1 میلیون دانش‌آموز بسته آموزشی دریافت می‌کنند / هوشمندتر شدن بسته‌ها

مدیرعامل بنیاد احسان اضافه کردبا توجه به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان مناطق محروم با  استعداد هستند، طرح استعدادیابی این کودکان نیز در پویش مشق احسان در حال اجراست و از بچه‌های با استعداد حمایت خواهد شد. همچنین پشتیبانی آموزشی برای بچه‌‌های مناطق محروم در نظر گرفته شده که با کمک گروه‌‌های مردمی اجرا می‌شود. در بسته‌ها نیز از طریق پلتفرم‌های آموزشی محتوای کمک درسی ارائه شده است.

وی تشریح کرد: بچه‌ها با اسکن طرح روی جلد دفترها می‌توانند به زندگینامه شهدا از جمله شهید قاسم سلیمانی و محتوای آموزشی دسترسی داشته باشند. همچنین بسته بهداشتی نیز در داخل پک‌ها قرار دارد.

در ادامه این نشست خبری، سعید حسینی، دبیر پویش ملی «مشق احسان» در پاسخ به سؤال خبرنگار وب سایت لبخند خدا که پرسید تعداد دانش‌آموزان محروم در کشور چند نفر است و شما چند درصد از این بچه‌ها را با اجرای پویش تحت حمایت قرار می‌دهید؟ گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و 400 هزار دانش‌آموز نیازمند وجود داشت اما امسال به دلیل شیوع کرونا و بیکاری پدرها، این تعداد به حدود دو میلیون نفر افزایش یافته است. تاکنون 50 هزار گروه مردمی برای شناسایی و توزیع اقلام بین نیازمندان اعلام همکاری کرده‌‌اند. البته توزیع امسال هوشمند است و کد ملی هر دانش‌آموز که بسته نوشت‌افزاری را دریافت می‌کند در سامانه نوشته می‌شود تا موازی‌کاری با سایر نهادهای حامی در این حوزه صورت نگیرد.

پرداخت تسهیلات به خیران برای خرید تبلت 

وی از اجرای مرحله دوم پویش مشق احسان و مذاکره با برخی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات برای خرید تبلت خبر داد و گفت: در حال بررسی طرحی هستیم که در آن خیرین بانی خرید تبلت به صورت قسطی می‌شوند.

ترکمانی نیز در خصوص کمک به کودکان خیابانی و کودکان کار، گفت: توجه به حاشیه شهرها در این طرح لحاظ شده و در همه استان‌ها شورای طرح مشق احسان تشکیل و خانواده‌‌های نیازمند را شناسایی می‌کنند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار وب سایت لبخند خدا در خصوص تهیه تبلت برای دانش‌آموزان مناطق محروم، گفت: در حال مذاکره با آموزش و پرورش برای بررسی نیازها هستیم اما هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code